6 Eylül 2009 Pazar

Guuuuguk...Guuuuguukk...

Kuşlar daima ilgimi cezbederler. Bir vakitler İlhan Selçuk'un Guguk adlı bir yazısını okumuştum. Anlattıklarına şaşırmıştım. Bak şimdi... Kuşları az çok biliriz öyle değil mi? Kanaryayı eşin dostun evinde görmüşüzdür. Divan Edebiyatı bülbülden geçilmez. Serçe pencere pervazından eksilmez. Martı denizlerde dolanır. Güvercin cami avlusunda kanat çırpar. Leylek hacılığı ile ünlüdür. Ya peki Guguk kuşunu nereden biliriz? Guguklu saatten. Her saat başı başını uzatır ve başlar ötmeye: "Guuuuuu-guk...Guuuuu-guk..." Dilimizde birine guguk yapmak ise birini kızdırmak, alay etmek demektir. Peki Guguk kuşu kiminle alay etmektedir? Neden saati yapan kişi her saat başı ötmesi için Guguk kuşunu seçmiştir? Neye benzerdi ki Guguk kuşu? Doğrusu çok merak etmiştim.

Aslında Guguk ilginç bir kuşmuş. Genelde tropik bölgelerde yaşarmış. Uzun kuyruklu,sivri akıllı, kıvrık gagalıymış. Değişik renleri varmış. Şimdi geliyoruz Guguk kuşunun en vurucu özelliğine. Guguk kuşu çalışıp, çalı çırpı toplayıp yuva yapmazmış. Alın terinin erdemine inanmayan, asalak bir mahlukmuş. Ne yuva yaparmış ne de kuluçkaya yatarmış. İnanabiliyor musun anlatılanlara? Dahası var... Guguk kuşu yumurtalarını başka kuşların yuvalarına koyarmış.Yuvanın sahibi kuş da zamanı gelince kuluçkaya yatarmış yuvasında. Böylece Guguk kuşu kuluçkaya yatmaktan kurtulurmuş. Bunları okuduğumda resmen şok olmuştum. Sonra peki? Kuluçka süresince, gizlice gözetlermiş yuvayı. Kuluçkaya yatan kuş yumurtalar birer birer çatlatladıkça, kabukların içinden kendi yavrularına benzemeyen bebe kuşları görünce aynı benim gibi şok olurmuş. Ne yapsın kendi yavruları ile birlikte bu anlam veremediği yavruları da beslemesi gerektiğinden, yem bulmak için yuvadan ayrılırmış. Bundan sonrasını anlatmak istemiyorum aslında. Olmaz bu kadar yani. Sahiden olmaz! Ne yapıyormuş Guguk kuşu biliyor musun? Hemen yuvaya baskın yapıyor, ana kuşun gerçek yavrularını birer birer yuvadan aşağıya atıyormuş. Yalnız kendi yavrularını bırakıyormuş. Guguk kuşu böylesine asalak, anasının gözü, kurnaz bir yaratıkmış. Korkunç bir şey değil mi bu? Gerçekleri öğrenmek bazen nasıl acıtıyor insanı...

Peki insanoğlu bulu bula neden Guguk kuşunu, onca emekle yaptığı ağaç işlemeli güzelim duvar saatlerinin içine yerleştirmiş? Her saat başı, uğursuz kuş, saatin küçük penceresinden fırlayıp ötüyor ya "Guuuuu-guk... Guuuuu-guk..." Neden? Yazar şöyle bir yorum yapıyordu yazının sonunda: "Kimbilir, ilk guguklu saati yapan usta başı, belki de gelecek kuşaklara guguk yapmak istemiştir."
Karikatür- Erdil Yaşaroğlu

4 yorum:

 1. Ben de şöyle bir yorum getirmek istiyorum; bu saate guguklu saat denilmesinin sebebi saatteki kuşun türüyle değil de çıkardığı sesle ilintili olmalı. "Guguk" sesi genel olarak kuş sesini de imliyor aynı zamanda. O yüzden "guguk sesi çıkaran saat" anlamnında "guguklu" saat" denilmiş diye düşünüyorum.

  Bu yazıyı okuduktan sonra, mutlaka böyle olmalı dedim. O bencil, asalak, çıkarcı guguk kuşu ile duvarlarımızı süsleyen bu çocuk ruhlu saatleri eşlemek içimi acıttı doğrusu.

  Guguklu saatlerle çocukluğumdan beri aramızda hep bir sevgi bağı olmuştur. Büyü bozulmamalı... :)))

  YanıtlaSil
 2. Sizi daha fazla hayal kırıklığına uğratmak istemem ama guguk kuşunun başka kuşun yuvasına yumurtasını bırakırken,anlaşılmaması için ne yapıyormuş biliyor musunuz? Yuvanın sahibi olan kuşun yumurtasını yuvadan aşağıya atıp kendi yumurtasını koyuyormuş. Google dan tüm hayvanlar alemi sitelerinden ayrı ayrı okudum. Guguk kuşuna haksızlık yapmamak için:) Hepsi aynen böyle anlatıyor inanın bana..Neymiş bu Guguk gerçekten?

  Bence saati ilk yapan usta biliyordu Guguk kuşunun bu özelliğini... Biliyordu ki onu hapsetti ve özgürlükten men etti bence.. Düşünsenize kuşsunuz ve istediğiniz zaman ötemiyorsunuz. Uçamıyorsunuz...Ne feci bir durum!
  Adını Guguk saati diye boşuna dememiş usta...Tüm Guguk kuşuna benzer insanlar görsünler de ibret alsınlar...Kötülüğün sonu budur işte demek istemiştir belki de:)

  Durum böyle maalesef..Üzgünüm...

  YanıtlaSil
 3. Ah! Evet usta böyle düşünmüş olabilir... hatta verilen mesaj çok önemli... ama gönlüm yine de olmamasından yana... :))

  Tüm guguk kuşlarının bir an önce evrim geçirerek diğer türdeşleri kadar sevimli ve masum olmaları dileğiyle...

  sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Dileğinize katılıyorum Ruşen!
  Benden de size sevgiler...

  YanıtlaSil