3 Ocak 2012 Salı

Sevginin Kayıp Ruhu Nerelerde Gizli?


Az önce radyoda İskender Doğan’ın Kan ve Gül’ü çalıyordu. Ah! Bu şarkı... Ah, bu şarkı gene anılarımı canlandırdı. Bak şimdi… Bazan sana da oluyor  mu bilmiyorum. Bazan çok korkuyorum. Böyle böğrüme tarifsiz taş gibi bir şey oturuyor. Asıl söylemek istediğim cümleler boğazımda düğümlenip birikiyor. Konuşamıyorum.  Sanki... Sevgi sadece  eski dilde bir kelimeymiş gibi geliyor bir an... Bırak hissedebilmeyi, sevgi kelime olarak bile unutulup gitmiş gibi bir kanaate kapılıyorum. Sanki hepimiz robotlaşmışık. Sanki hepimiz aynı renkmişik... Mesela hepimiz yeşilmişik.  Öylee… Hissizmişik…  Sanki rüzgârın estiği yöne eğilen sazlarmışık, gibi geliyor anlatabiliyor muyum? Ne fena bir duygu bu!.. Derhal bu hislerden kurtulmak istiyorum. 


Biliyor musun, Sadık Şendil’e “Bizi biz gibi anlatan usta.” derlermiş. Gülen Gözler, Bizim Aile  ve  Neşeli Günler  adlı filmlerin senaryosunu Sadık Şendil yazmış.  Fakir ama gururlu bir baba rolünde Münir Özkul,  ne kadar geleneksel olursa olsun evi yönetenin asıl  anne olduğunu sergileyen  Adile Naşit  ve  bir aileye sahip olmanın bilincinde kızlı erkekli evlatlar... Bu filmleri tekrar tekrar seyretmek değil, düşünmek bile, kimi zaman yok olduğunu düşünerek korkuya kapıldığım sevginin varlığını  hatırlatıyor bana. Senaryo gereği ne kadar inatlaşılırsa inatlaşılsın, ne kadar sürtüşmeler olursa olsun, bu filmlerde, günümüzdeki pek çok sinema filmlerinde ya da televizyon dizilerinde artık görmediğim bir saflık, bir temizlik ve asıl mühimi sevginin varlığı hissediyorum.  Sevginin kayıp ruhu acaba bu filmlerde mi gizli sence?  Bu filmlerdeki kahramanları hatırlamak  bana ilaç gibi geliyor. Ümitsizliğim gidiyor. Yaşam sevincim diriliyor. Az önce içim kararmış, korkulu bir halim vardı ya…  Bak aklıma kimi getirdim? Aynı Münir Özkul, Adile Naşit gibi her üç filmde oynayan biri daha vardır hani... Şener Şen…  Gülen Gözler’in unutulmaz karakteri  Vecihi…  Nasıl muhteşem bir film kahramanıdır hatırladın mı? Bu filmde resmen abartı ustasıdır. O kadar abartır ki, uçakla evlerinin üzerinden süzülüp sevdiği kıza pencereden gül atacak kadar romantikleşir icabında… Şimdi diyeceksin ki, yazına  Kan ve Gül le başladın, Vecihi'ye nasıl geldin? Şöylee...  Vecihi'nin sevdiği kızın kardeşinin düğününde sahneye çıkıp İskender Doğan’ın Kan ve Gül adlı şarkısını söyleyerek, bir türlü kızının kendisiyle evlenmesine izin vermeyen sevdiğinin babasına, “seviyorum, veriyor musun?”, “ağlıyorum, veriyor musun?”, “istiyorum,veriyor musun?” diye şarkı söylediği sahne vardır... Of! Sevdiceğinin babası karşıdan her seferinde kafasını "hayııır" diye iki yana sallayınca... Ahh! Vecihi'nin öyle bir "peki öyle olsun" deyişi vardır ki... Yok... Bu filmler anlatılmaz. İlla seyretmek gerekir. Babasından, annesine, evlatlardan, damatlara, gelinlere...  Ustasından, müteahhitine, aşığından, sevgilisine.... Bu filmdekiler benim memleketimin insanlarıdır diye içimi büyük bir sevinç kaplar. Sevgi kazanır ya bu filmlerin sonunda... Yüreğimde tekrar sevginin filizlendiğini hissederim. Sevgi ne hoş melodisi olan bir kelimedir... Ve  Sevgi ne harikulade bir histir.  İşte ne vakit Kan ve Gül şarkısını işitsem  aklıma  hep Vecihi gelir. Sen ne düşündüğümü sandın? Öyle muzip muzip gülme... Gerçekten çok fesatsın:)

20 yorum:

 1. :)) ben fesatım :p tmm ama sen harikasın :) film gözümün önünden geçti güldüm kendi kendime sayende :)

  YanıtlaSil
 2. bayılarak izlediğim türk filmlerinden bir tanesi. kaç defa izledim bilmiyorum ama hepsinde de ilk defa izliyormuşcasına gülüyorum!

  YanıtlaSil
 3. Selam İşterenklihayat, gülmenize sevindim:))

  YanıtlaSil
 4. Selam Şehirler Arası Aşk, hayatımıza sevgi serpen filmler değil mi? Ve sevgiyi içlerinde gizliyorlar sanki:)
  Güldüren filmler ne güzeller:))

  YanıtlaSil
 5. Selam Madam Despina, aynen:))

  YanıtlaSil
 6. Onun bir de kara vicdanlı performansı var:)

  http://www.youtube.com/watch?v=GtcV1Vdi2Ck

  YanıtlaSil
 7. Canım mimlendin haberin olsun :)

  YanıtlaSil
 8. Galiba sevgiyi yarınlara bıraktık :)
  Ama hatırlattığın için teşekkürler sana hayal kahvem :)
  Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 9. ''kan ve gül'' hep Türk sanat Müziği dinleyen annemim gençliğinde en sevdiği pop şarkısıydı.Benimde tuhafıma giderdi.İskender Doğan ''kan ve gül'' güzel bir şarkı.

  YanıtlaSil
 10. Selam Nisa, hatırladım şimdi:) Sağolun. Hemen seyredeceğim:))

  YanıtlaSil
 11. Selam Hypatia, mimlenmekten korkarım:)))

  YanıtlaSil
 12. Selam Dilek, senin yorumun bana kimi hatırlattı biliyor musun? Ali Rıza Binboğa'yı. Hani der ya "Yarınlarda yarınlarda seni sevmek vaaaaarrr":))
  Öyle işte. Özledim seni:)

  YanıtlaSil
 13. kan ve gül'ü ne zaman dinlesem benim de aklıma vecihi gelir.ben bu üç filmin türk sinemasının en güzel filmlerinden olduğunu düşünürüm.özellikle gülen gözler benim en favori filmlerimdendir.

  bir de adile naşit'in kızları odalarında nane likörü içerken yakalayıp yalancıktan kızıp sonra onlarla likör içtiği sahne vardır ki tadından yenmez.nurlar içinde yatsın çok severim adile naşit'i. yazdıklarının her kelimesine katılıyorum. bu filmleri izlerken insanın yüreğine sevgi ılık ılık akar.derdim tasam silinir gider.

  bu arada turşunun tuzla yapılanı makbuldür. :)))

  YanıtlaSil
 14. bahsi geçen filmlerin hepsini zevkle ve milyon defa izledim ama insan hiç mi bıkmaz? Her defasında aynı tadı veriyor, öyle güzel ki.
  =)

  YanıtlaSil
 15. Selam Kara Kitap, ohooo... Sadece benim filmlerim bunlar diye düşünüyordum ki nakar mısınız olana bitene, demek hepimizin hafızasında yer etmiş filmin ayrıntıları öyle değil mi:)

  Valla Kara Kitap turşu sevrim. Ama hayatımda turşu yapmadım. Ya Rabia teyze ya Oya gönderdi. Bu sebeple yeteneklerimi geliştiremedim:)

  Sağolasın.

  YanıtlaSil
 16. Selam Kücükkurba, çok haklısınız:)
  Milyon defa hüzünlendiren ve sevgi hissettiren filmler:)

  Şefkatli ve karısına, kızına şiddet uygulamayan babalar, çocuklarına kol kanat geren anneler, dürüst ustalar,
  ustasına hürmet eden çıraklar, ebeveynine saygıda kusur etmeden, hayallerinden vazgeçmeyen evlatlar... Özlediğimiz insanlar:))

  YanıtlaSil
 17. Mehtap, Kan ve Gül klasik oldu sanki:) Nesilden nesile dinleniyor:)

  YanıtlaSil
 18. http://www.dailymotion.com/video/xbplbq_yener-yen-vecihi-kan-ve-gul-yarkysy_shortfilms

  :)öyle olsun
  ipad iphone notebook led wifi 4G yoktu o zamanlar;heeey şuanda 4 G yok :)
  hoşçakal

  YanıtlaSil