25 Mayıs 2009 Pazartesi

"Yaz Uykusu" Diye Bir Şey Duydun Mu Sen?

Sana bir şey söyleyeyim mi? Bugün var ya, kolum kanadım kalkmıyor valla. Hiç bir şey yapmak istemiyorum.Hiiiç! "Bugün evden çıkasım yok, Telefonu açasım yok, Acelem var koşasım yok" modundayım. Hava sıcak mı sıcak! Pil kalır mı bende? Gitti bütün enerjim. Hemen Samanlı Dağları'nın tepesine bir kilim sermeliyim. Niye mi? Sorulur mu bana bu soru şimdi? Hayret yani! Kaç zamandır anlatıyorum ya, sıcakla aram iyi değil, durma hakkımı kullanırım yaz gelince diye... Bu nedenle işte! Sen var ya, hiç oralı değilsin benim derdimle...Hiiiç! Artık nereliysen?
Kimbilir memleketin neresindesin?Dünyanın öbür ucunda, buzullarda mısın yoksa? Yapma ya! Ne olur beni de yanına alsana... Hava serinleyince, hiperaktivitem tavan yapar diye lütfen korkma... İşim gücüm, akrabam arkadaşım, konum komşum yok ki oralarda... Ne yapabilirim ki? Hiiiç! Kardan adam yaparım olsa olsa... Hımm... Belki de inadıma güneşlenmektesin. Bilirim seni bilirim.. Güneşi ne çok seversin... Yayılmışsındır kumsalda, mavi atlas iğne batmaz kalem kesmez terzi biçmez öyle mi? Ben diyeyim gökyüzü, sen de deniz... Masmavi bir dünyanın içindesin.Ohh! Keyifler keka!.. İyi haydi iyi, sevildiğini bil, sefan ola!

Ama ben var ya, yapamam asla... Dinle bak, gittik diyelim yazlığa... Herkes kısa kol, kısa paça; ben ise sanki Rahibe Teresa! Uzun kol,uzun paça... Elimde şemsiye yada... Yemin ediyorum doğru söylüyorum. Abartıyorum sanıyorsun ama... Abartmıyorum...Yeminle diyorum yaa! Böyle yazar mıyım, Allah korusun, çarpılırım valla!

Israr edenler olur bazen... "Ay!Bir kerecik çık güneşe ne olacak ki yer mi seni?" derler. Ohareyy be birader, insan biraz insaf eder! Ben keyfimden mi kıpırdamıyorum. Zaten hiperaktif huyluyum. Beni normalde bir saniye zor zaptederler. Ama olmuyor işte olmuyor, kolum kanadım kalkmıyor...

Haydi bir düşünelim seninle... Kış uykusu derler ya hani... Bazı sıcak ve soğuk kanlı hayvanların kışı uykuda yada uyuşukluk içinde geçirmesi halini bir gözünün önüne getirsene...Milyonlarca memeli, sürüngen, haşarat ve böcek bütün kış boyunca uyurlar. Sadece burda değil üstelik dünyanın her yerinde uyurlar, öyle değil mi? Kalp atışları yavaşlar... Soluk alış-verişleri azalır... Hatta zihin faaliyetleri bile durur... Donmaktan emin kovuklarına çekilirler de tostoparlak olarak derin bir kış uykusuna yatarlar, bazıları da uyuşukluk halinde geçirirler... Peki sonra havanın ısındığını nasıl bilirler? Vücutlarındaki biolojik saatlerinin alarmı, uyanma vaktinin geldiğindiğini mi bildirmektedir? Kimbilir?

Valla bu konuları araştırmak hiç mi hiç benim işim değil. Şimdi kış uykusu buysa, benim durumum da, böyle birşeyin tersi işte... Yaz uykusu hali yani... Şimdi baktım googla... İnanmıyorum ya... Yaz uykusu diye bir şey varmış biliyor musun? Hahha! Vallahi ben uyduruyorum sanıyordum... İşte buyur... "Sıcak ve kurak iklim bölgelerinde yaşayan bazı hayvanların, zor şartları atlatmak için çok sıcak yaz günlerini uyku veya uyuşukluk arası bir dinlenme halinde geçirmesine yaz uykusu denir." Tamam... Şimdi bu durumu bana uydur...İnsanlık hali işte! Sıcak yaz günlerini atlatmak için uyku ile uyuşukluk halinde beklemedeyim. Şu anda kalp atışlarım yavaşlıyor... Evet...Evet...Hissediyorum... Soluk alış verişlerim azalmakta sanki... Hatta zihin faaliyeterim de mi duruyor neee? Tostoparlak kıvrılıyorummmm... Uyuyorummm...Pııııssss! Yaz uykusuna daldım bileee! Sonbaharda görüşmek üzereee!..

10 yorum:

 1. merhaba blogların tanıtıldıgı bır etknlık var sayfamda sizden bahsedebilirmiyim sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Tabi Selda.. Dükkan sizin:) Bu arada merhaba tabi.. Merhaba...

  Hoşgeldiniz Hayal Kahveme! Nerden buldunuz bakalım beni?

  YanıtlaSil
 3. Vildan Hanım
  Merhaba Nasılsınız? ben bu aralar pek yoğunum ve inanılmaz yorgunum. Ben de aralıksız 5 gün uyumak istiyorum ama yorgunluktan... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Vildancığım :)
  sen yaz uykusuna geçmedin ki..normal insanlara dönüştün :)
  Hiperaktif olduğun için normal insan moduna geçmek seni kendine hasta hissettiriyor..hepsi bu.
  ihihihihi..:) valla elemsin ..korkma birşeycik olmaz.
  Demek artık ben senle normal iki lnsan gibi konuşabileceğim ve sana yetişmek için kostırıp durmayacagım nefes nefese.. :)))))
  Sevgiler..:)
  Dilek

  YanıtlaSil
 5. Merak etmiştim sahiden sizi Neslin... Hayırdır ne yorgunluğu böyle? İzmit liler şehirce yaz uykusuna yatsak ne güzel olur:)Sonbaharda uyanmak üzere:)

  YanıtlaSil
 6. Dilek, yoruyor muydum seni...Hiç farketmemişim kardeşim... Uyar beni e mi:)

  YanıtlaSil
 7. :) dogruyu demezsem uyuyamam.. uyusam bile gece bir şey beni uyandırır.. hani dolu bir havuzun dibindeki deliği tıkayan mantarın aniden su yüzüne cıkıvermesi gibi.. bilirim neden uyandığımı bilinç altımın tıpası atmış.
  "vildanı ara söyle"
  "vildanı ara söyle" diye blup blup sesler cikarmaktadir.
  Yormak ne kelime yorulurum da bir hafta kendime gelemem.
  Der ki sevgili bana arkadaşım.
  -Dilek istanbula gidiyorum gelirmisin?
  -Aiyy :) gelirim tabii..ne güzel acaba hangi hafta hangi gün hangi saatte??
  -10 dk. sonra demezmi..
  Gel de yorulma :)
  Vildan senin yüzünden, gül gibi sakin.. huzurlu.. ahenkli..duragan..rizksiz hayatımın cumbadaki gibi Mahmuresi iken..avrupa yakasının çılgın ama dengesiz Makbulesine döndüm.
  Oh olsun dedim işte :)
  (Ama nayır..ne dedim ben .. nolamaz..arkadaşımı gücendirdim. Kim attı kolama bu itiraf ilacını..
  Oysa diyecektim ki..
  diyecektim ki..
  Diyemiyorum ki..ilacın etkisi hala sürüyor)

  YanıtlaSil
 8. Demek benim yüzümden Mahmure iken Makbule'ye döndün öyle mi? Cumbadaki Mahmure uslu biri midir ki:)Bak hatırlatayım sana..

  elinde cımbızı aynası
  cumbada oturur MAHMURE
  çıktı mı akşam ayazı
  tumbada yatar MAHMURE

  rastık çekerek MAHMURE
  yastık dikerek MAHMURE
  yaşar yuvada kuş gibi
  sek sek sekerek MAHMURE

  şıkır, şıkır da tıkır, tıkır da fıkır, fıkır da MAHMURE
  şıkır şıkır şıkır şıkır da
  tıkır tıkır tıkır tıkır da
  fıkır fıkır fıkır fıkır da MAHMURE

  EEE! Dilek Hanım, söyleyin bakalım, bu ne?

  Sayemde Makbule oluyorsan eğer, sevinmelisin kardeşim. Makbule "Beğenilen, hoşa giden,kabul gören" anlamına geliyorsa eğer, Mahmure olacağına Makbule olman daha makbul bir durum gibi geldi de bana...Aferin Vildan, bundan sonra bir yere giderken Dileği 10 dakika önce değil, 1 dakika önce aramalısın diyecek, o mübarek alnımdan kendimi öpecektim:))
  Ne gücendirmesi bebek, beni mesut bahtiyar ettin!
  Allah da senin muradını versin e mi? Aminn!

  YanıtlaSil
 9. kızlar bu ne güzel paslaşmalar böyle kıskandım doğrusu

  YanıtlaSil
 10. Ruhan bekleriz canım, sen de katıl bize:)

  YanıtlaSil