24 Haziran 2012 Pazar

Sıcak Bir Yaz Gecesi Yıldızların Altında Kitap Okumak Hayalim.



Şşşttth! Sakın sesini çıkarma e mi!.. Elimde özel bir tarif var. Uzun eteğimi sürüye sürüye yürüyeceğim. Parmaklarımın ucunda seke seke evin patikasından bahçeye geçeceğim. Bu benim organize hazırlandığım oyunlarımdan biri.  Elimdeki tarife harfiyen uyacağım. Az sonra en büyük hayallerimden birini  gerçekleştireceğim. 

Sıcak Bir Yaz Gecesi Yıldızların Altında Kitap Okumak
Tarifi: (malzeme tek kişiliktir.)

1 adet dut
1 adet bülbül
3 adet sivrisinek
1 adet ağustosböceği
3-4 tane ateş böceği
Yazısız boş bir kitap
Bir üflemelik mum ışığı
1adet ay ışığı, yerlisi çıkmışsa dolunay
Yaslanmak için geniş gövdeli bir ağaç
Sık dokulu çimen
Bolca oksijen
Aldığı kadar sessizlik. 
İrili ufaklı taze yıldız
Sıcak yaz havası (gece toplanmış)
 

Not: İlla bahçe olmayabilir. Balkon ve teras da olabilir, ama aynı tadı vermeyebilir.
 

Yapılışı:
Bol oksijenli sıcak bir yaz gecesi, ay doğar doğmaz, bir adet dut bülbüle yavaşça yedirildikten sonra ateş böcekleri serbest bırakılır. Bir üflemelik mum yakılır, sivrisinekler ve ağustos böcekleri tek tek salınır. Ağaç gövdesine yaslanıp ya da çimenlere uzandıktan sonra boş sayfalı kitabın yapraklarına gökyüzünden taze yıldız serpiştirilir. Nane etkisi yapan yıldızların ferahlığı hissedilir hissedilmez, muma üflenir, gözler yavaşça kısılıp yaklaşık iki saat, iç çekilinceye kadar boş kitaba sarılarak hayal kurulur ve sessizliği dinleyerek uyunur."

Of! Ben var ya bu tarifi  geçen sene Ferudun Oral'ın Fark Etmemişim Bilmiyordum adlı kitabında okumuştum. O gün bu gündür sıcak bir yaz gecesi yıldızların altında kitap okuma fikrini, tarifine uygun olarak gerçekleştirmeyi aklıma koymuş, fena halde hayalini kurmuştum. Zamanı geldi işte...  Sakın sesini çıkarma e mi? Çünkü bütün malzemem tamam. Şşşthh!.. Bana sadece,  aldığı kadar sessizlik gerekli şimdi!

8 yorum:

 1. süper bayıldım, ben de yapacağım :)

  YanıtlaSil
 2. güzelmiş tadını merak ettim bak şimdi en kısa sürede deneyeceğim. Umarım havanın sıcaklığından altını yakmam. :D

  YanıtlaSil
 3. Uff! yaaa!

  Neyse..

  En azından tarifi aldık.

  YanıtlaSil
 4. Nefis bir tarif. Çocukluğumda Bandırma ziyaretlerimizde uygulamıştım bu tarifi..ateş böcekleri, yıldızlar, hayalller, ay, dut, bülbül ve diğer hepsi. Fazladan guguk kuşu nağmeleri ile çınar yapraklarının serin hışırtıları vardı..o kadar. İyi ki yapmışım, yoksa şimdi içimi saran bu mahrumluk duydusu ile baş etmek çok daha zor olacaktı:)

  YanıtlaSil
 5. Selamlar, bu tarifi aynen gerçekleştirebilse herkes keşke:)
  Yorumlar için sonsuz teşekkürler!

  YanıtlaSil