17 Aralık 2013 Salı

Kahve Molası - Bardak Düştü İS, dedi, Tabak Düştü TAN, dedi, Annem Bunu BUL, dedi...


"dedim, deniz de bendim, düşleyen de denizi"
edip cansever


Eylül'dü. İstanbul’da, Kabataş iskelesindeydim. Sanırım gene avare günlerimden birindeydim. Beklediğim Kadıköy vapuruna binmedim de iskelenin ucunda dikilip, uzun uzun denizi seyrettim. 

Bilirsin... Geçmişi görmüş, şimdiyi yaşamış, geleceği bilir eski insanlar, balıkların boğaza akın mevsimi  sonbahardır, derler ya hani…  Hah işte…  Bu söz aklıma düşünce... O an... Balıkların boğaza akınını görmeyi, tüm merakımla hayal ettim. Yüreğim nasıl heyecanla pırpırlandı anlatamam. Ak tolgalı beylerbeyi “ilerleee!” dedi sanki. O ne? Bir baktım, denizdeki teknelerden birinde değil miyim? 

Motör, boğazın sularında pıtıpıtı yol alıyor... Hay canına!..  Orhan Veli'nin  o güzelim dizeleri, hafızama birer birer diziliyor.  "ne hoş ey güzel tanrım ne hoş, maviliklerde sefer etmek, bir sahilden çözülüp gitmek, düşünceler gibi başıboş" diye seslenmek içimden geliyor. Bu şehre olan sevdam,  İstanbul’un siluetini bozan dik gökdelenlere inat, deniz yüzeyine yayılarak katlanıyor.

İstanbul 2.600 yıllık deniz kenti. İstanbul Boğaz’ı, Asya ile Avrupa’yı birbirinden ayırırken, Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlıyor. Tamam, mesela Bangkok, Venedik,  Amsterdam da, aynı İstanbul misali su etrafında kentleşmişler. Ama İstanbul gibi, var olan su dokusunda değil,  insanların doğaya yardım ederek oluşturdukları, yapay kanallar üzerinde kentleşmişler. İstanbul emsalsiz bir şehir... İçinden deniz geçen şahane bir su şehri…  

Ağlamaklı İstanbul'un betonlaşmasını seyrediyorum. Yüreğim sızım sızım sızlıyor... İstanbul ise eziyet içinde görünse bile, baş eğmeyen hüzünlü endamıyla gururla salınıyor.  Hay Allah!... Ne hoş bir sonbahar ikindisi vakti, diye düşünüyorum. Rüzgar ne tatlı esiyor... Deniz ne kadar mavi... Gök ne kadar berrak! Yüreğimin kuytusunda bir sevinç ellerini çırpıştırıyor.

İstanbul'un kıyı beldelerinden birinde motörden iniyorum. Daha önce buraya hiç gelmediğimi aklımdan geçiriyorum. İskeledeki çay bahçesinde mis gibi çayımı içiyorum. Sonra çantamı omuzuma atıyorum. Mahalle içlerine dalıyorum. Sağlı sollu eski binalar arasından  sessizce tepeye doğru yürüyorum. Sırtımı döndüm diye deniz onu unuttuğumu düşünecek diye korkuyorum. Arada mola verip, heyecanla denize bakıyorum. "Aaa!...Unutmak mı, delisin" diye fısıldıyorum. Hissediyorum. Beni işitiyor.  Dalgalı dalgalı gülümsüyor.

Hey! Telefon çaldı gitmeliyim.  Du bakalım... Boğazdaki balık akınını anlatmaya, sonra belki devam ederim.


12 yorum:

 1. Bu yazıyı okuyunca benim içim ferahladı... Betonlaşan, ranta kurban giden haline rağmen başını eğmeyen İstanbul gibi inatla umutla doluyorum... Denizin yazısı bile böyle iyi gelirken ruha, şurada bir deniz olsaydı da seyretseydim uzun uzun, dinleseydim sesini, içime çekseydim kokusunu... Ahh ah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Engin, denizden uzak bir yerde yaşıyor olmalısınız. Ne duruyorsunuz, gökyüzüne bakın o halde... Deniz tepenizde:)

   Sil
 2. İstanbul aşığı biri olarak keyifle okudum yazınızı.Bu fotoğraf nerede çekildi ?Kesinlikle orada olmak istiyorum.Bu arada sizi takibe aldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gamze, Anadolu Kavağı'nda çekildi o fotoğraf. Çeken Elif'e buradan selam ederim:)

   Sil
  2. Hımm, gittim Anadolu Kavağına ama bu açıdan hiç fotoğraflamamıştım.En kısa zamanda tekrar gitmek istiyorum.Paylaşım için teşekkürler...

   Sil

 3. içimi aydınlattınız hayal kahvem, denizin kokusunu içimde hissettim,benim için de gezin dolaşın...sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melikecim, yorumunda bir değişiklik yaptığımı farketmişsindir:)
   Sağolasın. Geldiğinde haber et, istanbul'u birlikte gezelim.

   Sil
 4. ne yani simdi biz kasabanın en guzel kızı uzaklasıp giderken yorumsuz kalcaz?

  :)

  dip; son yazının yoruma kapalı olmasının ozel bir nedeni var ı diye merak etmiyor degilim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aa! bu yoruma cevap vermemiş miyim? yuf olsun bana:)

   Sil
 5. :))
  atlamissin diyelim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla nasıl atlamışım Matias'ın yorumunu... Bi daha yuf olsun bana:)

   Sil
 6. :)
  yok yok bisey olmasın:)

  YanıtlaSil