18 Ocak 2016 Pazartesi

"Alıntıların Gücü Adına"


 "Bir pazar sabahı Rıfat günlerin aynı kaba damlamadığını fark etti."

Barış Bıçakçı, son kitabı Seyrek Yağmur'a hangi niyetle   böyle bir cümleyle giriş yapmıştı kimbilir? Aklı başında bir okurun, daha ilk cümlenin etkisiyle, kitabı bir solukta okumak isteyeceğinden eminim.

Bakın... Yanlış anlaşılmak istemem...  Öncelikle şunu söylemeliyim... Çıkar çıkmaz kitabını satın aldığıma göre...  Barış Bıçakçı'ya olan saygım ve sevgim konusunda hakkımı teslim edeceğinizi düşünmekteyim.

Ne yazık ki, aklı başında biri olmayı hiç beceremedim.  
Bu cümle bana  günlerin kaba damlamamasını değil de...  Bir yiyeceğin...  Ya da... Ne bileyim işte... İçeceğin... Kaba damlamamasını hayal ettirdi.  Vee... Benn... İlk cümleyi okuduğumda... Bırakın kitabın bütün satırlarını  sayfa sayfa taramayı... Resmen  bütün satırlarını sayfa sayfa koklayarak... Barış Bıçakçı'nın diğer kitaplarında bol bol yer alan yemek muhabbetlerinin izini sürmeye başladım.

İnanılacak gibi değil! Yüz sayfalık kitabın içinde ilk yemek geçen cümlesi otuz üçüncü sayfadaydı. Şöyle: "Oğlunun gelmesine yakın tost yapıyor, portakal suyu sıkıyor." Hey! İçinden yemek geçen cümlesini buldum ya... Nasıl sevindim anlatamam. Nanananomm! İki cümle sonra paragraf gene bir yemek cümlesiyle sona eriyor. "Hemen mutfağa girip tostunu saldırırcasına yemeğe başlıyor."

Kitabı yatağa bırakıp mutfağa koştum. Kendime tost yapıp, portakal suyu sıktım. Bir tepsiye koydum. Odaya geri döndüm. Yatağa oturdum. Ayaklarımı uzattım. Sırtımı yastığa dayadım. Tostumu ısırdım. Portakal suyundan bir yudum aldım. Veee...  Barış Bıçakçı'nın yeni kitabını iştahla okumaya başladım:)

12 yorum:

 1. Hayal kahvem merhaba :)

  YanıtlaSil
 2. O ne güzel cümleymiş. Çok kıskandım. Çatlamak üzereyim. :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıntıların gücü adına Küçük Joe! Kitabı okumalısın öyleyse, iyi gelir:)


   Sil
 3. İlham verici bir cümle cidden. O zaman geç kalmış bir afiyet olsun ve keyifli okumalar gelsin bizden de :)

  YanıtlaSil
 4. Önemlo bir mevzuda size ulaşmam gerekiyor , mail adresinizi bilmedigim ve bulamadıgım icin aizin bana mail atmanizi rica ediyorum . nazlikoyu1@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nazlı, sağ tarafta mail adresim yazıyor aslında:)
   hayal.kahvem@yahoo.com.tr

   Merak ettim şimdi:)

   Sil
 5. Kitabın içindeki şeyleri yapıp, okumaya devam etmeyi ben de çok severim :D Ayrıca giriş cümlesi harika, bu cümle için bile okunur kitap :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış Bıçakçı'nın yemek tariflerini severim Kağıt Salıncak. Bakın ne yazmıştım:)

   http://hayalkahvem.blogspot.com.tr/2011/06/ortak-gecmisimizin-kabartmalar.html

   Sil
 6. Tam da okula yeni gelmişken
  tam da okulda öğrenci yokken
  yakında portakal falan da yokken
  yapılacak iş mi bu Barış Bıçakçı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hımm. Bulutların Üstü "Eskiden ne güzel hanımı ona turşu kurardı," diye bir cümle girişi var 48. sayfada... Hemen mutfağa... Bu kez turşu yemece:)
   "Sobanın üzerine bir çaydanlık koydu." Hoop! Çay demlemece:)
   Yok ama... Seyrek Yağmur adlı kitabında, yemekli cümleleri çok seyrek.
   İyi ki öyle. Kilo alacam valla bu gidişle:)

   Sil