4 Mayıs 2010 Salı

İlaç Niyetine Seyrettiğim Filmler! Mesela Panik Halindeysem Eğer...

Kimi zaman hayat üstüme üstüme geliyor gibi hissettiğimde, beni rahatlatan filmlerim vardır. Mesela, moralim bozuk, kendimi iyi hissetmiyorum ve gereksiz evhamlara kapılıyorum. Ya da yapmam gereken pek çok şey var ama cesaretimi kaybetmişim, korkuyorum! Ya da yapacaklarımla ilgili endişelerim var mesela.. Olamaz mı? İnsanlık hali!.. Sanki boğazıma bir yumruk oturuyor bu durumda... Çok aşırı kaygı duyuyorum! Ne yapacağını bilmez bir haldeyim. Mesela kalbim üçbuçuk atıyor. Çaresizim! Anlayacağın, "Panik" hissediyorsam eğer, hemen "Tango&Cash" i seyretmeliyim hemen! Bu film panik hislerime sanki merhem sürer.

Filmin konusu kısaca şöyle; Los Angeles Narkotik Polis Departmanı'nda çalışan, birbirinden farklı yapıda iki polistir Tango ve Cash. Bu polislerden rahatsızlık duyan uyuşturucu çeteleri, bir cinayet suçu sebebiyle Tango ve Cash'i tutuklatırlar. Hapse giren iki kafadarın başları dertten kurtulmaz. Diğer tutuklular ve dışardaki uyuşturucu çetelerinin adamları bizimkileri işkenceye tabi tutarlar. İşte bu işkence sahneleri çok ilginçtir. Bir kere bu filmi sevmemin en büyük nedeni bir muhabbet -dialog- filmi olmasıdır. Çok severim bol muhabbetli filmleri. Ayrıca 1989 yapımı eski bir film olmasına rağmen, Tango'yu Sylvester Stallone, Cash'i de Kurt Russell oynuyor. Senden iyi olmasın, ikisini de çok severim vallahi. Bu filmi tekrar tekrar seyretmeye doyamam!..

İşte bu bahsettiğim işkence sahnelerinde Tango ve Cash birbirlerine sürekli "Panik yapma!" derler. Etraflarında ellerinde sopalarla koca koca adamlar, üzerlerine gelmektedirler. "Panik yapma!". Yakalanırlar ve yüzlerine falçata atılacaktır o sırada. Birbirlerine bakıp her seferinde şöyle derler: "Panik yapma!". Vücutlarına bağlanan iplerle tavana asılmışlar. Altta elektrik verilen suya doğru indirilmektedirler. Birbirlerine bakarlar. Komik bir ifade ile "Panik yapma!" derler gene.. Nasıl iyi gelir bana bu sahneler. Beterin beteri var öyle değil mi? Neden bu kadar dert ediyorum ki her şeyi... "Panik yapma!" diye düşünürüm seyredince bu filmi ve kendimi daha iyi hissederim. Kendime telkin ederim: "Her şey yoluna girer!.. Panik yapma!"

3 yorum:

 1. Tango ve Cash :) En sevdiğim ikililerden biridir. Ne zaman karşılaşsak hiç kaçırmam, girerim kollarına, hikayelerini bitirinceye kadar da bırakmam onları.

  "Don't panic" deyince aklıma gelen ikinci şey ise Her otostopçunun galaksi rehberi :) Filmi değil ama, kitapları...

  YanıtlaSil
 2. Tang ve Cash benim de favorilerimdendir. Ama bende liste biraz daha uzun. Şöyle ki:

  Geleceğe Dönüş 1, 2, 3
  Süperman the Movie (1978)
  E.T.
  Piller Dahil Değil
  Rocky 1 ve 2
  Neşeli Günler (Münir Özkul, Adile Naşit) ve diğer Yeşilçam salon komedileri
  Şakayla Karışık (Sadri Alışık)
  Matrix (Özellikle ilk film, ama seriye de hayır demem.)
  Ve... Ohoo, yazsam gidecek daha... En iyisi burada keseyim :))

  YanıtlaSil
 3. Sevindim Mit ve Aşkın Güngör'ün Tango ve Cash filmini sevdiklerine:) Bu film benim panik halimin ilacı... Diğer durumlarda hangi flmleri ilaç yerine seyrettiğimi yazacağım ilerde... Duruma göre:))

  YanıtlaSil