1 Aralık 2010 Çarşamba

Bir Akşamüstü Vakti...

 
Bugün gökyüzüne baktın mı bilmem? Hele ikindi ile akşam arası saatlerde baksaydın eğer, kocaman mavilikte sanki muhtelif fırça darbeleriyle, beyaz bulutların oya gibi işlenmiş olduğunu görürdün gökyüzüne... Öyle şahaneydiler. Kulağım arayınca bir melodi, elim gayri ihtiyari torpido gözüne gitti. Tek elim direksiyonda, diğeri karıştırırken cd leri, uzun zamandır dinlemediğim bir cd elime geldi. Of of of! 1997 tarihli Ataol Behramoğlu Şarkıları - Aşk İki Kişiliktir adlı albümü. Şairin bestelenmiş şiirlerinden oluşuyor. Edip Akbayram söylüyor; "Ben ölürsem akşam üstü ölürüm - Çocuklar sinemaya gider.- Yüzümü bir çiçeğe gömüp, -Ağlamak gibi isterim. -Derinden bir tren geçer. -Ben ölürsem akşamüstü ölürüm. -Uzaktan bir bulut geçer.- Karanlık bir çocukluk bulutu, -Gerçeküstücü bir ressam, -Dünyayı değiştirmeye başlar.- Kuş sesleri, haykırışlar,- Denizin ve kırların Rengi birbirine karışır. -Sana bir şiir getiririm. -Sözler rüyamdan fışkırır.- Ben ölürsem akşam üstü olürüm. " Bu şarkı sözleri, Ataol Behramoğlu'nun ama benim aklıma nedense, başka bir sevdiğim şair Orhan Veli geliyor. Hani şu meşhur fotoğrafı vardır ya, hani arkadaşlarıyla bir bankta oturuyor.
 
 
Of! Bu fotoğrafa hem bayılırım, hem de baktıkça tuhaf bir hüzün duyarım. "Dört kişi parkta çektirmişiz. Ben, Orhan, Oktay bir de Şinasi - Anlaşılan sonbahar - Kimimiz paltolu, kimimiz ceketli - Yapraksız arkamızdaki ağaçlar - Babası ölmemiş daha Oktay'ın - Ben bıyıksızım - Orhan Süleyman Efendi'yi tanımamış - Ama ben hiç böyle mahzun olmadım - Ölümü hatırlatan ne var bu resimde?- Oysa hayattayız hepimiz" demiş bu fotoğraf hakkında Melih Cevdet Anday. Fotoğrafta yer alan kişiler, soldan sağa Orhan Veli, Şinasi Baray, Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday'dır. Orhan Veli'nin yaşamı boyunca hep dostu kalmış kişilerdir. 1914'de doğmuştur Orhan Veli. 10 Kasım 1950 akşamı Ankara'dadır. Kimbilir belki dilinin ucunda hüzünlü şiir cümleleri Ankara'nın karanlık yollarında yürümektedir. Belediyenin kazdırmış olduğu çukuru görmez ve düşer. Başından yaralanmıştır ama aldırmaz. Bir iki gün sonra İstanbul'a döner. Zaten o sıralar aklı fikri hep İstanbul'a dönmektir. Sevdiği kadın İstanbul'dadır çünkü. İstanbul'a gelir. 14 Kasım akşamı yemek yerken olduğu yere yığılır kalır. Sebep alkol sanıldığından alkol tedavisi yapılır. Oysa sevgili şair beyin kanaması geçirmektedir. O akşam hayata veda eder. 36 yaşındadır. Yüreğinde sevdiği kadın, cebinde 28 kuruş vardır.

Şairimiz Ataol Behramoğlu "Ben ölürsem akşam üstü ölürüm." diyor. Başka bir şairimiz Orhan Veli 36 yaşında bir akşam üstü ölüyor. Bu akşam araba kullanırken, Edip Akbayram'ın etkili sesinde benim aklıma işte bunlar geliyor.

8 yorum:

 1. Duygulandım..
  Ne güzeldi kim bilir etrafta onlar varken hayat..
  Bakınca şu dört dosta, insan gıpta ediyor.
  Kim bilir neler konuşurlardı..

  Yüreğinize ve ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Müge.
  Aslında eski bir yazım bu biliyor musunuz, arada özlediğim yazılarımdan... Ben bu fotoğrafı bir bulsam Müge, inanın duvarıma asacağım. O kadar çok severim bu fotoğrafı... Duygularımı paylaştığınız için sağolun.

  YanıtlaSil
 3. aaahhhh ben ölürsem akşam üstü ölürüm.edip akbayram nasıl muhteşem söyler bu şarkıyı,insanın akşamüstü ölesi gelir.

  YanıtlaSil
 4. Hiçbir kelebek tek başına yaşamaz

  sevdasını,ölüm tek başına,AŞK iki

  kişiliktir. A.Behramoğlu

  YanıtlaSil
 5. Ama bu da çok güzel ben bunları nasıl görmem ayrıca resme de ayrı sevindim. Küçük bir çocuk gibi baktım da baktım. Odamda bir köşeye asasım geldi örnek alınacak dostlar bunlar olmalı hepsi birbirinin bir parça bilip belki de ona göre geleceğe aktarmışlar kim bilebilir? Şimdi sadece bize onların yolundan gitmek yararlı olur ya da onlar gibi yürüyüp düşlemek...

  YanıtlaSil
 6. @ Kara Kitap,söylediklerinize aynen katılıyorum.

  @ CWRM, Ataol Behramoğlu gibi Aşk İki Kişiliktir diyen şairler olduğu gibi, Yılmaz Odabaşı'nın dediği gibi Aşk Tek Kişiliktir diyen şairler de var.. Bakın şöyle:

  Tek kişilik kalabalıktır aşk.
  Aşk tek kişiliktir; ikinci bir kişiye bilet yoktur.
  Kendinin yayasıdır aşkta ikinci kişi,
  Kendinin mayası; herkes sevgisini sever...

  Yaa.. Böyleyken böyle..

  @ PufidooT, Bu fotoğrafı var ya öyle severim ki alıp kucağıma sarılasım gelir. Öyle severim.
  Anlatamam.

  YanıtlaSil
 7. E, DEMEK, BÖYLEYKEN BÖYLE..:)TEK KİŞİLİK AŞK, AŞK OLAMAZ. OLSA, OLSA PLATONİK AŞK OLUR..:))

  YanıtlaSil
 8. CWRM, ben Yılmaz Odabaşı'nın yalancısıyım:)

  YanıtlaSil