22 Ekim 2011 Cumartesi

Cemal Süreya'dan Tomris Uyar'aŞu yukarıdaki notu okurken nasıl mahcubiyet hissettiğimi anlatamam. İçim nasıl  utanma duygusu ile doldu. Öte yandan bu notu tüm merakımla tekrar tekrar okudum. Hatta bu notu  bir tablo gibi uzun uzun seyrettiğimi samimiyetle itiraf edebilirim. Aslında nasıl özel bir not bu... Çok mahrem bir not... Altında tanıdığım imza olmasa ilgimi çekmezdi ki. Ama bu Cemal Süreya'nın imzası. Bilirim.  Cemal Süreya'nın imzası çok ünlüdür. Kimileri şapkaya benzetir. Sunay Akın ise imzayı yan çevirir bakarsak, şairin profilden bir resmini elde edeceğimizi, hatta imzadaki ü harfinin noktalarının Cemal Süreya'nın vazgeçemediği sigarasını resmettiğini söyler. Cemal Süreya ressamdır aynı zamanda. Belki de imzasıyla kendisini resmetmektedir, kimbilir?  Bu notu Tomris Uyar'a yazmış. Nasıl özel bir not! Şairin en mahrem duyguları. Nasıl ortaya dökülmüşse dökülmüş işte. Şairin şiirleri gibi bu not da  bilinir olmuş. Cemal Süreya ve Tomris Uyar şimdi diğer alemdeler... Ruhlarına rahmet! Bilseler bu mahrem notun herkes tarafından okunduğunu üzülürler miydi acaba? Bilmiyorum. Bildiğim Cemal Süreya bu notu sevdiği kadına tüm içtenliği ile yazmış. Parlak sıfatlar, yürekte yankılanacak rengarek kelimeler kullanmak yerine insanın iliklerine işleyen alçakgönüllükle yazdığı nota bakar mısın? Müthiş!

23. 12.2010

8 yorum:

 1. Tomris Uyar.. Bir küçük ama yüreği büyük ve hepsini darmadağın etmiş kadın..Elimde, Cortasar çevirisi var. Cortasar'a mı hayran olayım, yoksa Tomris Uyar'ın çevirisine mi, karar veremedim.

  YanıtlaSil
 2. hakikaten;
  daha neyi olunabilirdi ki insanın...

  e. ateş

  YanıtlaSil
 3. Selam Avram, Edip Cansever, Cemal Süreya, Turgut Uyar... Ve Tomris Uyar.. Ah, keşke onlarla ilgili bir konferans yapılsa... Keşke!

  YanıtlaSil
 4. E.Ateş... Ne hoş değil mi? Şahane!

  YanıtlaSil
 5. Bunu bilirim Cemal Süreya'nın her şeyini takip ettiğim gibi ama kıskandım yine de :)

  YanıtlaSil
 6. Gülnihâl-Ayrı, müthiş değil mi?
  Harikulade:))

  YanıtlaSil
 7. Aşk yok gayri memlekette Cemal Süreya beri gideli... Can Yücel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hımm. Aşk hep var Papatya:) Yeter ki seviyo mu sevmiyor mu diye hiiç sorma:))

   Sil