31 Ekim 2018 Çarşamba

Hayal Et Olur Elbet / Ölüm Sanat Mekan Sempozyumu 9

Yeminle becerdim. Ofisteki işlerimi kaytarıp, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin bu yıl Bomonti yerleşkesinde dokuzuncusu gerçekleştirilen Ölüm Sanat Mekan Sempozyumu'na gidiverdim. İlk gün ruhumu silkeleyen iki film seyrettim. Hiç bilmediğim Kerbela mersiyeleri dinledim. 

Bu sempozyum Doç. Dr. Gevher Gökçe'nin 2000 yılında  trafik kazasında ölen öğrencisi Deniz Yolaç'ın anısına başlatılmış. Daha sonra ölümün  konuşuluyor olması istenmiş. Ve... Sempozyum kaybedilen bütün diğer öğrencilerin anısına dokuz yıldır devam edip bu güne gelmiş. Gevher Hoca, bütün sanat dallarının çıkış noktasında mutlaka ölümün bir rolü var, bütün ölümlere karşı sanat ve mizahla direniyoruz diyor. 

Gevher Gökçe'nin, Derya Yılmaz'la yaptığı röportajdaki şu cümleleri, sempozyumun anlamını daha iyi ortaya koyuyor:

"Sempozyumda öncelikle ölümün konuşulabilir olmasını istedim. Çünkü çok aykırı konu idi. Ve bence ölümü konuştukça bu korkumuzu üstümüzden atıyoruz ve gençler buna çok açık. Bu dersi çok benimsediler, hakikaten seviyorlar, sempozyumu çok benimsediler. 

Aynı zamanda sanatın nasıl ölümden beslendiğini ya da ondan kaynaklandığını konuşabilelim istedim. Aslında sanatın her dalının  içinde ölümün var olduğunu görelim istedim. Ve özellikle de - bizim genellikle İstanbul'da oturduğumuz yerden çok yakından tanıma fırsatı bulamadığımız - Anadolu kültürlerinin, Anadolu'nun içindeki, o aslında ölüme bizden çok vakıf olan kadim Anadolu bilgisinin, daha doğrusu bilgeliğinin mutlaka bu sempozyumun içinde bulunmasını, paylaşılmasını istiyorum." diyor.


Sempozyum yarın da devam edecek. Dücane Cündioğlu'nun konferansını keşke dinleyebilsem... Lakin tekrar ofisten kaçabilmem mümkün görünmüyor. Bugün gidebildim ya... Ona da şükür.

Ne diyeyim... Her daim tekrarladığım  tılsımlı sözlerimi edivereyim. Hayal et, olur elbet... Du bakalım:)


8 yorum:

 1. işte bu yüzden istanbulu sevebilirim tüm güzel
  sempozyum vs. orada. gerçi gitme imkanı yokgenelde
  hafta içi ama belki bir gün emekli olunca diye avunuyorum

  YanıtlaSil
 2. Valla benim kardeş de senin gibi öğretmen, senin gibi yarım gün okula gidiyor.

  Haftanın bazı yarım günleri istanbul'a kaçıveriyor:) Hatta bu sıralar her perşembe gidiyor.
  Şu anda otobüste olabilir. Hayat bir gün o da bugün Buketcim. Hayallerini geleceğe erteleme:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izmit istanbul 1 saat, ben cumartesi hareme 2,5 saatte ulaştım. sonrasında
   gitmek istediğin semte ulaşım falan hafta içi olacak iş değil. zaten yarım gün çalışsamda
   3te evde oluyorum. o belki sabahçı 12 de çıkıyorsa oluyordur birşeyler

   Sil
  2. Aslında koskoca Kocaeli Üniversitesi var. Niye böyle sempozyumlar yapmıyorlar hiç anlayamıyorum. Hep niye İstanbul'a gidilsin. Diğer şehirlerdeki üniversiteler de yapmalı.

   Sil
 3. İki koca bloger aaaa benim kulaklarımı çinlatmislar bakın dedikodumu yapmışlar demiyorum yani😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa! Kardeş... Benekli Zebra sen misin? Hoppalaaa! hangi ara oldun Benekli Zebra:)

   Sil
 4. İstanbullular biraz daha şanslı, özeniyor insan. Gerçi ben de çok zaman ayıramıyorum, itiraf edeyim problem sadece şehir değil :)..Hey, Kocaeli Üniversitesi benim okulum, hala mı aktif değiller şehirde :(

  YanıtlaSil