26 Ağustos 2021 Perşembe

Ve Kitap ve Sigorta ve Uçmak...


Raymond Carver adını ilk kez benim öğretmen kardeşten duydum.  "Oku illa. Seveceksin" demişti. Hem kardeşim hem öğretmen ya...  Derhal dinledim. 

İlk kez 1989 yılında basılan, Ayça Sabuncuoğlu tarafından İngilizce aslından çevrilen Katedral'i dün gece okumaya başladım. Raymond Carver, 1938 Amerika doğumluymuş. Kısa öykü yazarıymış. Oldum bittim öykücüyüm. Elbette şiir, roman, deneme kitaplarını da çok severim. Lakin öykünün yeri ayrı. Halis öykü uçurur beni. Nitekim, kitaba adını veren  211. sayfadaki Katedral'le okumaya başladım.  Sahiden uçtum.

O değil de, bu yazıyı asıl yazma sebebim nedir biliyor musunuz? Epeydir içinde sigorta- sigortacı cümleleri olan kitapları arıyorum. İşte buyrunuz. Biri Katedral'de çıktı. 

"Robert'a küçük bir sigorta poliçesi ve madeni yirmi Meksika pezosunun yarısı kalmış. "

Bu cümleyi gördüm ya. Bir daha uçtum:)


NOT- İçinde sigorta ya da sigortacı geçen cümleler olan kitaplar veya filmler biliyorsanız yazar mısınız bana? Uçarım:)


7 yorum:

 1. Kesinlikle aynı fikirdeyim, bana da bir blogdan fısıldanmıştı, öyle tanışmıştık, ve hemen alıp -bayılarak- okumuştum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk öyküyü de okudum Buraneros. Sahiden sevdim:)

   Sil
  2. Madem öykü uçuruyor, eğer daha önce göz atılmamışsa Milenko Yergoviç'in Saraybosna Marlboro'suna bir bakılmasını öneririm:)

   Sil
 2. Katedral benim de favorim. Beliz hoca okutmuştu bize. Şu sıralar online kursları sanırım. Beliz hoca'yı mutlaka dinlemelisin hayal kahvem. Beliz Güçbilmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hey, anlatmalısın Beliz Güçbilmez'i Küçük Jo? Ne kursu? Du bi... Gugıllayayım:)

   Sil
 3. İçinde sigorta ya da sigortacı geçen kitap ve film hatırlayamadım şu an. Ama bundan sonra aklımda olur:) Rastlarsam haber ederim:)

  YanıtlaSil
 4. Aman diyeyim Kilo'nun Şarkısı. Denk gelirsen, haber ediver lütfen:)

  YanıtlaSil