14 Ağustos 2010 Cumartesi

En Güzel Kar Görüntüleri Olan Filmlerden BiriBugün eve dönerken, seyrettiğim en güzel kar görüntüleri olan filmleri şöyle bir akıl süzgeçimden geçirdim.. Sanıyorum o efsanevi müziği ile Love Story en güzel kar görüntülü filmlerden biri. Hatırlasana Ali Mac Graw ve Ryan O'Neal'in en genç hallerini... 197o'li yıllar.

Oliver, köklü ve zengin bir ailenin çocuğudur. Aile geleneğini devam ettirmek amacıyla, Harvard Üniversitesi'nde hukuk okumaya başlar. Müzik öğrencisi olan Jennifer'a aşık olur. Evlenmeye karar verirler. Ancak Oliver'ın babası bu evliliği onaylamaz. Oğlunun harçlığını keser. Onu mirasından da mahrum edeceğini söyler. Tabi ki, maddi destek olmadan Harvard'a okumak kolay olmayacaktır.

Herşeye rağmen evlenirler. Hayata sıfırdan başlamak zorunda kalırlar. Yeni evli çift, Oliver'ın okul masraflarını karşılamak için farklı işlerde çalışmaya başlarlar. Love Story Oliver ile Jennifer'in hüzünlü aşk hikayesidir.

Sevmek planlı programlı bir şey değildir ki. Öyle nedensiz, birdenbire, hiç beklenmedik bir anda, beklenmedik birine aşık olabilir insan. Bu filmde de fakir kız ve zengin çocuk durumu var. Yukardaki fotoğraf filmin en güzel kar sahnelerinden biri.. İki sevgili karda yürürler, koşarlar, yuvarlanırlar. Muhteşemdir filmin bu karlı bölümleri. Tabi ki 1970 yılında 7 dalda Oscar'a aday gösterilen ama yalnız en iyi şarkı ödülünü alan o güzelim Love Story şarkısı eşliğinde, filmin görüntüleri izleyicileri büyüler.

Enteresan bir şey oldu. Filmi araştırırken, Love Story'nin yazarı, Edebiyat profosörü Erich Segal'in 17 Ocak 2010 da kalp krizi nedeniyle 72 yaşında öldüğünü öğrendim. O zaman filmin sloganı olan, “Aşk asla pişman olmamaktır.” sözünün sahibi Erich Segal'in ruhu şad olsun diyelim..

2 yorum:

  1. efendim, Nuri Bilge Ceylan'ın "iklimler" filmi de karın lapa lapa yağdığı sahnelerle doludur... insanın Kars'a gidip, o yağan kar altında koşası geliyor :))

    Selamlar

    YanıtlaSil
  2. bence özcan alper'in sonbahar filmindeki karadeniz yaylasındaki kar manzaraları, n.bilgi ceylan'ın uzak filmindeki özellikle istanbul'un karla kaplı silüetide bir o kadar etkileyicidir.

    YanıtlaSil