20 Mart 2009 Cuma

Çocuk Olsam Beleklere Belensem

İnsan kuş misali. Sabah İzmit’teydim. Şimdi kısa bir uçak yolculuğundan sonra, az önce Belek’e vasıl oldum. Gelmeden önce “Belek ne demek?” diye kafama takmıştım ama çok işim vardı araştıramamıştım. Şimdi yerleştim ya otele. Hava şahane, dışarıya çık, dolaş biraz değil mi? Yada muhabbet et, diğer acentelerle... Yoo! Kafama takıldı bir kere. Zaten öldürürse beni bu her şeye olan merakım öldürecek. Neyse. Baktım ki belek, beşiğe konulan yatak demekmiş. Hatta aşık Veysel’den bir alıntı var:”Çocuk olsam beleklere belensem” diye. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir anlamı varmış meğerse. Ayrıca tabi ki Belek, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı turistik bir belde.


Belek, Marmaris gibi on binlerce yılda oluşmuş doğal bir koyda veya Kapadokya gibi milyonlarca yılda oluşmuş olağanüstü harikalar arasında yada Bodrum gibi daha önceleri medeniyetler beşiği olmuş bir yerde değil de bataklık, balçık ve ormanlık bir arazi üzerine kurulmuş. Yani mevcut bir güzelliğin üzerine inşa edilmemiş de, ortada böyle bir yer yokken 80’li yıllardan sonra kurulmuş. Çabuk gelişmiş,altyapısı iyi programlanmış,iyi politikalar uygulanmış ve yurt dışı tanıtımı iyi yapılmış. Türkiye ilk golf merkezi Belek’te kurulmuş.

Önceleri her şey plan dahilinde ilerlerken, basiretsiz müteahhitlerin el atmasıyla ve yerel yönetimlerin hırsları sebebiyle,iğrenç renklere boyanmış villalar,yazlıklar,yan yana dizilmiş siteler, oteller mantar gibi çoğalmaya başlamış. Böylece bir ulusal kaynağımızın da kıymetini bilemez ve koruyamaz olmuşuz. Yol üzerinde sayısız “Satılık villa”, “for sale”, “kiralık yazlık” tabelaları görmek mümkün.

Memeleketimizdeki bu başıbozukluğa kim dur diyecek merak ediyorum doğrusu. Şimdi ben bu dert edinmemle, bu akşam nasıl eğlenebilirim? Mümkün mü? Bu durumda dikkat çekiyorum ve neden hüzünlü görünüyorsun diye sorduklarında ne cevap vereceğimi bilemiyorum. Of, işte böyle…

6 yorum:

 1. Selam vildancığım..antalyaya hoş gittin. Bende bilmiyormusum Belekin ne olduğunu ..ama şimdi öğrendim. Aama aklıma takılan şu oldu ki çok merak ettim. Serik ne demekmiş acaba. Bir zahmet onu da araştırıp bana deyiverirmisin. Sana zahmet olacak ama ben araştırırsam da bana eziyet olacak :))) Yoksa sermekten mi geliyor. BELEK.. SEREK.. YATAK DA varmı acaba oralarda.. Yatağan oraya yakın degil degilmi . hahahahaha.hihiihihi..
  Dilek

  YanıtlaSil
 2. Vildan Teyzecigim,
  Ya cahil ya da deli olmak lazim geliyor bu durumlara kafa takmamak icin..
  'Gerçekliğin çölünü yaşamaktansa sahtenin zevkini çıkarmamak neden? Cehalet mutluluktur'/Matrix'ten..
  Buna katilmamak mumkun mu?Universite yillarinda ben de bunu cok dusunmustum ama hayat bir celiski degil mi, insan okudukca ne kadar az sey bildigini anlamiyor mu?

  Bu arada siki takipcinizim,sessiz olduguma bakmayin;)

  Sevgiler
  GUL/Ploiesti

  YanıtlaSil
 3. Dilekcim,Serik nedir diye sorma,ne olur? Cavabını sen bul.Ve kendine sakla. Çünkü öyle hakikatler var ki bu yollarda,anlatırken bie sır kalmalı:)
  Ama yatak diyorsan... Var.. Bak senin icin cektim. Yayinlayacagim:)
  Hem de ne keyif!

  YanıtlaSil
 4. eyy özgür yanım
  eyy noktalarımın senfonisi
  dinle beni ve hayal et
  geç-git ömrüm bahar artık
  çiçekler pembe, yapraklarım filizi yeşil
  eyy bulutlarım, bembeyaz yatağım
  yastığında uyuduğum ay yüzlü yarim
  eyy güneşim, beşiğim
  ey altın saltanatım yaz beni
  dokunduğun her bir harf canlanmakta
  eyy parmaklarım dokun bana
  eyy güzellikler silsilesi kelam
  ey söz; laf ebem sus………
  hayatımın can-ı can bulmuş harf-i
  sen kimsin?
  ben hangisiyim?
  bul beni, yaz beni, oku beni
  eyy özgür harfler
  dizilmeyin isterseniz
  ortalık kaos ve karanlık
  siz güneşsiniz ve aydınlık
  hava puslu ve soğuk
  saklan, kaç buradan ey alfabem
  bak gece sinsi sinsi çöküyor
  cahil cühela bakıyor
  ne yaz ne oku
  sen sır ol sırla, dür beni
  eyy söz sus
  ey kelam sus
  bak sadece
  bak deruni, deruni
  en derinlerden bir harf söyle bana
  sev beni, sev
  öyle sev ki ağzımdan çıkan o çığlık, sen olasın

  Gül bu şiiri senin için seçtim sanal alemden...

  YanıtlaSil
 5. bol keyifler,belek..bellek ten gelmistir derdim,mutlu mutlu yasardim..offf da of kafam ambar gibi,ama seni kirarmiyim bellegime attim belek i...

  YanıtlaSil
 6. Peki Belek'ten belleğe geldik demek ki şimdi de... Bak bellek deyince bi yol duracaksın arkadaş!
  Belleğin önünde saygıyla eğilirim ben. Neler tutar neler içeriğinde öyle değil mi? Silmek isteyip de silemediklerin de var,almak isteyip de alamadıklarında... O kadar kendi kafasının dikinedir ki şu bellek, sen istediğin kadar uğraş, canı neyi isterse onu saklar,onu tutar, canı neyi istemezse asla almaz sen uğraş da uğraş...Nerden geldin şimdi durup dururken belleğe ya Oyaaa!...

  YanıtlaSil