11 Haziran 2010 Cuma

Edebi Bilmeceler1. "Örgütün kusursuz olduğunu iddia etmiyorum. Adı pek çok şüpheli işe karıştı. Bize karşı belirli suçlamalarda bulunuldu-snop olmamız, başkalarını dışlamamız, başkalarından farklı olmak için özellikle yetiştirilmemiz- bunlar bir yere kadar doğrudur. Beni tedirgin eden kusurlarımız değil." Peki, acaba ne tedirgin ediyor olabilir?2. "Elindeki zarf düşmüş ve içindeki bankonotlara, ayaklar, izler bırakıyordu. Bir cinayetin ayak izleri. Kadının çırpınması sona erdiğinde, ellerini boynundan çeken Asil, Gonca'nın hızla yıkılmasını izledi. Ve bir kural belirdi zihninde:

Zihinsel ağırlığı ne olursa olsun her düşen beyin, aynı hızda hızlanır.

Kuralın benzeri, Asil'in annesinin mesleki kitaplarından birinde, kimin imzasıyla yer alıyordu?3. "İnsan dediğin saçaktaki
Güvercinin farkında olacak
Ve bir çiçek açacak kendince
Bu aşk var ya bu aşk
Dikkat!

............ ilk kurtarılacak.

Şair'e göre aşk hangi afette ilk kurtarılması gerekendir?


"Çünkü böyle kendimi daha kolay ayakta tutuyordum. Sürekli kravat takan, arabalarını kilometre başına kaç para benzin yaktığının hesabını yapan, her şeyin yolunda gittiğine inanmak için, sadece yılın belirli dönemlerinde "güneye inen" insanlara da ancak böyle dayanabiliyordum." Sence yazar ne yaparak dayanmaktadır?1.Cevap- Erdemleri- Susan Sontag - Ben, vesaire - Sayfa 108
2.Cevap- Galileo - Hakan Günday - Azil - Sayfa 132
3.Cevap- Yangın - Metin Altıok - Bir Acıya Kiracı - Sayfa 91
4.Cevap- Gülümser - Mario Levi - Bir Yaz Yağmuruydu - Sayfa 131

4 yorum:

 1. Dörtte sıfır... Yihhu! :)

  YanıtlaSil
 2. Hımm! Yapmayın Mit!Yangını da mı bilemediniz:))

  YanıtlaSil
 3. Vildan, süpersin! Azil'i henüz bitirdim, birden karşılaşınca, ne kadar yaratıcı olduğunu düşündüm. Böyle bilmeceler çıkarmak ne harika bir akıl.

  YanıtlaSil
 4. Selam Knock Knock, beğendiğinize sevindim. Arada sırada edebi bilmeceler yapıyorum aslında. Siz ilk kez denk geldiniz demek ki:)
  Böyle ilgi görürse daha sık yaparım ben de:))

  YanıtlaSil