17 Ocak 2011 Pazartesi

Sevda Üstüne Ne Söylemişlerse Yalandır.2011 yılı ressam ve şair  Sevgili Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun  doğumunun 100. yılı. Ne yalan söyleyeyim  Bedri Rahmi'nin  ressamlığı değil de şairliği şimdi beni daha fazla ilgilendiriyor. Çünkü pazartesi akşamı İş Sanat'taki  "İnsan Dediğin Derya Misali"  başlıklı şiir dinletisinin konuğu Bedri Rahmi Eyüpoğlu şiirleri olacakmış. Benim kardeş de çok sever Bedri Rahmi şiirlerini... Kapsam kolundan, İstanbul'a gitsek mi acaba? Kardeş öğretmen yarım gün çalışıyor. Ben de sabah çalışsam.. Öğleden sonra işi kırsam mesela... Hımm... Bu düşünceler aklımın içinde dolanmaya başladı ya... Eyvah ki eyvah! Çok fena...  Az önce şair'in şiirlerine şöyle bir göz atayım dedim. Ve çarpıldım kaldım. Neden biliyor musun?  Şair'in “Sevgi Üstüne” adlı şiirine rastladım. Uzun zamandır bu şiiri okumamıştım. Yok, bu şiiri okumaya tövbeliydim aslında. Çünkü okuyunca çok fena olacağımı biliyordum. Yok, kendimi frenlemeyi bilmeli, okumamalıydım gerçekten. Bu şiirle aramda tuhaf bir ilişki vardır neden bilmem. Hem çok seviyorum. Hem çok korkuyorum. Olur mu böyle şey değil mi? İnsan sevdiğinden, hele şiirden korkar mı hiç? Maalesef oluyor bende  böyle haller.


Bedri Rahmi Eyüpoğlu, “Sevgi Üstüne” adlı şiirine, “Bütün kitapları yakmalı” diye başlar. Benim gibi kitap sevdalısı biri, okursa böyle bir dizeyi...  Sorarım sana ne olur hali? Tamam.. Koskoca şair... Söylüyorsa böyle bir dize, bir bildiği vardır elbette. Üstelik şairlere acayip şekilde inanırım. Tamam… İyi... Güzel... Fakat şiir olduğunu bilsem de, bu şiirin sözleri benim bünyeme uygun değil işte. İnan sadece ellerim değil, yüreğim titriyor kitap yakmaktan söz edilince.


Ardından şiir şöyle devam ediyor, “Sevda üstüne ne söylenmişse yalandır.” Of!.. Şimdi söyler misin, inandığım her şeyi nasıl yıkıp geçeyim bir kalemde? Hem kitaplara, hem de sevda üzerine söylenmiş sözlere nasıl yalandır diyebilirim? Korkmaya başladım bile. İyi ama koskoca şair yanlış bir şey söyleyecek değil ya. Bak ne diyor şiirin devamında,”Kitaplara göre insan/Karanlıkta yüzüne bin mumluk lâmba tutulmuş/ Gözleri, yüreği kamaşmış insandır/Aptaldır, hastadır, kahramandır.” Of.. İnan okudukça kendimi kötü hissediyorum. Esas derdim, hissettiğim bu şeyleri, hissetmek istemeyişimden kaynaklanıyor tabi. Kendi korkularımdan korkuyorum.

“Bütün kitapları yakmalı, Sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır.” Şair bu sözleri şiirin devamında tekrarlıyor. Okudukça şiiri kafam iyice karışıyor, korkum katmerleştikçe katmerleşiyor.. Aklımın içindeki kara kuyuya düşeceğim sanıyorum. Düşmemek için, kenardaki taşlara sıkıca tutunuyorum. Sallanıyorum da sallanıyorum. Eyvah!.. Yüreğimin taşları sanki yerinden oynuyor. Bazı şiirler iyi gelmez ya insana.. Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun “Sevgi Üstüne” adlı şiirine hem bayılıyorum… Hem de… Okumaya dayanamıyorum! Yok.. Devamını okuyamayacağım. Aslında ne etkileyici bir şiirdir! Yapılır mı böyle? Şiir yarım bırakılır mı değil mi? Dur ben başka bir şiirine geçeyim. Aklımı ve tescilli diğer duyu organlarımın radarlarını  iyice açayım. Mesela diyeyim ki... "Önde zeytin ağaçları arkasında yar, Sene 1946, Mevsim sonbahar, Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim, Dalları neyleyim, yar yoluna dökülmedik dilleri neyleyim" der der de sonra "Yar yar!..Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar." diye devam eder hatırladın mı Sitem adlı bu şiirini? Erol Evgin söylerdi. Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun aşkları hakkında bildiklerim bana kalsın. Ama herkesin bildiğini söyleyeyim. Her ne kadar şiirinin  içinde kadınım, kısrağım, karımsın kelimeleri geçse de o güzeller güzeli "Karadutum, çatal karam, çingenem. Nar tanem, nur tanem, bir tanem. Ağaç isem dalımsın salkım saçak. Petek isem balımsın ağulum. Günahımsın, vebalimsin. Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan, Yoluna bir can koyduğum, Gökte ararken yerde bulduğum, Karadutum, çatal karam, çingenem, Daha nem olacaktın bir tanem, Gülen ayvam, ağlayan narımsın, Kadınım, kısrağım, karımsın." şiirini eşi için değil de "bağrına kara saplı bıçak gibi" saplanan  sevdiği başka bir kadın için yazdığını söylerler. 1975 yılında kaybettiğimiz Bedri Rahmi Eyüpoğlu 100 yaşında öyle mi?  Yattığı yer nur olsun. Acaba şairin şiir dinletisine  gitmeli miyim? Pera'da Frida sergisi var. Hazır İstanbul'a gitmişten misal bu ya bir de müze gezsem... Şahane olur inan. Of! Bütün kitapları yakmalı  gerçekten. Nerden okudum Bedri Rahmi'leri, Frida'ları! İkisinin  de hayatını bir okusan! Allahım şair haklı, sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır dersin. Yalan mı sahiden? Peki ya gitmezsem İstanbul'a? Hiç dert değil ki. Bunları düşünmek, yazmak, hayal etmek  bana fazlasıyla yeter.

3 yorum:

 1. bence gidin.birçok kişinin yerine dinleyin.frida sergisi de kaçmaz. :))

  YanıtlaSil
 2. Evet, dediğin gibi HayalKahvem gitmeden şairin yazdığı binlerce satırın içinde gezinmeye ve işin ilginci bizi de gezdirmeye başladın :) kimbilir belki gitmişsindir, şu anda ordasındır. Sana sesimle de okumak kısmet olur belki bir gün ama şimdilik yazarak gönderiyorum çok sevdiğim bir şiirini B.R.E. nin...

  ***************

  Üç Dil
  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde
  Ana avrat dümdüz gideceksin
  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin
  En azından üç dil
  Birisi ana dilin
  Elin ayağın kadar senin
  Ana sütü gibi tatlı
  Ana sütü gibi bedava
  Nenniler, masallar, küfürler de caba
  Ötekiler yedi kat yabancı
  Her kelime arslan ağzında
  Her kelimeyi bir bir dişinle tırnağınla
  Kök sökercesine söküp çıkartacaksın
  Her kelimede bir tuğla boyu yükselecek
  Her kelimede bir kat daha artacaksın

  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde
  Canımın içi demesini
  Kırmızı gülün alı var demesini
  Nerden ince ise ordan kopsun demesini
  Atın ölümü arpadan olsun demesini
  Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur demesini
  İnsanın insanı sömürmesi
  Rezilliğin dik alası demesini
  Ne demesi be
  Gümbür gümbür gümbür demesini becereceksin

  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde
  Ana avrat dümdüz gideceksin
  En azından üç dil
  Çünkü sen ne tarih ne coğrafya
  Ne şu ne busun
  Oğlum Mernus
  Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

  YanıtlaSil
 3. Umarım gidebilmişsinizdir :)
  Benim de geç haberim oldu, maalesef.

  Baharda da Yazma Şenliği'ni kaçırmayın derim, imkânınız olursa.

  http://denizekarsi.blogspot.com/2010/06/brahmi-eyuboglu-yazma-senligi.html

  Sevgi ve selâm ile.

  YanıtlaSil