5 Ağustos 2012 Pazar

Bir Film Ve Oruç - "Bütün Kutsal Ruhlar, Oruç Tutanları Takdir Eder."


- Seni öldüren beyaz adamı öldürdün mü?
- Ben ölü değilim ki.

"Pencereden dışarı bak! Bu sana sandalda olduğun zamanı hatırlatmıyor mu? Ve sonra o gece geç vakitte uzanıp tavana bakıyordun ve kafandaki su çevrendeki manzaradan pek farklı değilken, kendi kendine şöyle demiştin: 
"Sandal yerinde durduğu halde, nasıl oluyor da manzara akıp gidiyor?""


- Kimle yolculuk ediyorsun?
- Hiç kimseyle.
- Ne tarafa gidiyorsun?
- Bilmiyorum.


"Mistik düşlerin peşinde koşmak ulvi bir lütuftur Mr. Blake. Bunu becerebilmek için insan aç ve susuz yol almalıdır. Bütün kutsal ruhlar, oruç tutanları takdir eder. Yolculuğa bu şekilde hazırlanmak gayet iyidir."
 "Her Gece ve her Sabah
Doğar bazıları Acı’ya.
Her Sabah ve her Gece
Doğar bazıları tatlı Hazza.
Doğar bazıları tatlı Hazza,
Doğar bazıları Sonsuz Gece’ye.
Yönlediriliriz bir Yalan’a inanmaya
Göz’ün içinden görmediğimizde,
Ki bir Gece doğmuştur, can vermek için bir Gece’de,
Ruh uyurken Işık Huzmelerinde.
Tanrı belirir, ve Işıktır Tanrı
Gecenin içinde barınan o zavallı Ruhlara;
Ama bir İnsan Biçimi’ni sergiler
Gün’ün Diyarları’nda yaşayanlara."
William BlakeNot: Dead Man'a bayılırım. Müziklerine, oyuncularına, siyah beyaz oluşuna, içinden şiir ve tren geçen bir film oluşuna... Ve elbette  o güzelim muhabbetlerine biterim inan ki...  Ağır akan bir film gibi görünse de asla öyle bir tat bırakmaz bünyemde... Eee... İçinde oruçla ilgili muhabbetler de varsa hele... Tam izlemenin vakti dedim. Aldım film kareleriyle, sevdiğim muhabbetleri işte burada eşleştirdim. Yooo... Ben Dead Man'i çok seyrettim. Şimdi seyretmeyeceğim. Bugün aynı yönetmenin yani Jim Jarmusch'un Down By Law adlı filmini seyredeceğim. Bu filmde Tom Waits var da, önce Tom Waits şarkılarını dinleyip, filme hazırlık yapmak istedim.


2 yorum:

  1. bu yazdıklarının hepsine - ben de! diyorum.

    YanıtlaSil
  2. Eyvallah Drifter:)) Bu yazıyı hazırlarken, filmin çok bilinmediğini, filmi seyretmeyen birine bu yazı ve film karelerinin bir anlam ifade etmeyeceğini düşünmüştüm.

    Ama filmi ve bu muhabbetleri seviyorum ya, Hayal Kahvem'de illa olsun istedim:) İnsanın sırf kendisi için yazdığı çizdiği bir alanı olması ne güzel:)

    Sanki kendimi dünyanın en zengin insanı gibi hissettim:))

    YanıtlaSil