2 Şubat 2009 Pazartesi

Yüksek Sadakat

Kimi zaman bloğuma gençlik dönemimin efsane müzik gruplarını yazmaya çalıştım. Şimdi ofisimde günümüzün en sevdiğim gruplarından birinin şarkılarını dinliyorsam eğer ve hatta bıkmadan ,çevire çevire dinliyorsam şarkılarını, neden onları da yazmayayım diye düşündüm. Hemen yazıyorum hem de!Yüksek Sadakat son zamanların en sevdiğim müzik gruplarından biridir. Bayılırım şarkılarının herbirine!

Bir gün araba kullanırken radyoda "Ben Seni Arayamam" şarkılarını dinleyince kim olduklarını merak etmiştim. Gruplarına verdikleri isim de hoşuma gitmişti. "Yüksek Sadakat". Sonra müzik cd lerini aldım. Hem şarkılarının müptelası oldum hem de grubun takipçisi oldum. Yüksek Sadakat grup üyelerinin müziğe bağlılıklarını ifade ediyordu. "Yaşadığımız hiçbir zorluk, önümüze çıkan hiçbir engel bizi müzikten ayıramadı, sadığız ona yani " diyorlardı. Müzik tarzlarının Türk rock olduğunu düşünüyorlardı.

Şarkı sözlerinin konularını "aşk ağrısı, medeniyet korkusu, varoluş problemleri ve felsefe üzerinden din ve tanrıyla kurulan bağlantılar" olarak tanımlıyorlardı.İşte Yüksek Sadakat'i tan ımam vesile olan "Ben Seni Arayamam"şarkılarının sözleri şöyle:

Bak benden arta kalan Biraz kül biraz duman Ne kadar istesem de Ben seni arayamam
Ruhum rüyaya dalmış Dünya uzak, gerçek yavan Sanki bir yok bir de varmış Ben seni arayamam Keşke yanımda olsaydın Kolay olurdu o zaman Ben sussam sen anlatsaydın Yorulunca uyusaydın Kolay mı sanıyorsun Kolaysa yan o zaman Yağmurum ol in üstüme Ben böyle yaşayamam Halimi görüyorsun Bir şeyler yap o zaman Sebebim var biliyorsun Ben seni arayamam


Yüksek Sadakat’in “Aklımın İplerini Saldım” adlı parçalarını, sözleri de çok güzel olmasına rağmen, özellikle gitar soloları sebebiyle çok seviyorum galiba. Şarkının bir ortasında bir de sonunda şahane gitar solosu var. Ne kadar dinlesem de bıkmam!

Irmaklar denizlerde , Denizler sahillerde durdular, Arayanlar hiçbir yerde, İnananlar dualarda buldular , Kimbilir sen, Benim halimde, Sakinliğimde, Ne buldun? Bense yorgundum, Kendi kendime sokuldum, Uyuya kaldım Aklımın iplerini saldım, O giderken bir an durup peşinden baktım, Ne dersin? Umarım beni affedersin, Ne dersin?Belki de terk edip gidersin, Gider misin?


Peki hem gitar ziyafeti ,hem ağız mızıkasının şahane sesi ve hem de anlamlı sözleri ile Aşk Durdukça adlı şarkılarını nasıl tekrar tekrar dinlemeden durabilirim öyle değil mi?

Dünya döner bir gün daha Yeryüzünde aşk durdukça Gece erken inse bile korkma O hep seninle kaldıkça Biliyorsun gitmem gerek Yollar bitmez düşünerek İster sonuç de istersen sebep Bu düğümü çözmem gerek Belki sana yazarım uğradığım bir şehirden Renkli bir kart atarım mekke yada kudüsten Sonra bir gün cıkarım sen artık dönmez derken Bir şarkı fısıldarım kulağına gün batarken

1 yorum:

  1. "Döneceksin diye söz ver" parçasındaki piyanoyu bizim Levon çalıyor. Bir gün üstüne bir kaç kelam etmek istediğim Anadolu çocuğu... Yüksek Sadakati ilk dinlediğimde, piyano dikkatimi çekmiş ben bu sesleri bir yerden tanıyorum demiştim. Albümü elime alıp da yazıları okuyunca anladım. Askerde, pencerenin altında sigara tellendirdiğimizde kaçamak yaptığımızda, bir odadaki akordu bozuk piyano ile bize dinlence çeken Levonun tuş sesleriydi onlar. (Arama çubuğunu bulamayınca, yazıları gözden geçiriyordum da.:)) )

    YanıtlaSil