20 Kasım 2014 Perşembe

Şşşttth!.. Kimse Duymasın! - 6 -


Kitaplığın merdiven basamağına oturarak düşündüm.
Makul ve insani bir sebep bulabilirdim.
Mesela "Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kitaplarını, kitaplığıma güzellik katmasını düşündüğüm için aldım. Kimini okudum, kimine dokundum." diyebilirdim.
 
Bunu söylemek biraz yalan olacaktı.
 
Tüm bu kitapları alırken, görülmeyen şeyleri gören, işitilmeyen şeyleri işiten ve bir hayalin, bir gölgenin içinde, yani bir tasavvurun imkânlarındaki  hudutsuzlukla kâinatı idrak eden bir insan sıfatıyla eğlenmekti niyetim.

Gerçekten!
not- Koyulaştırılmış cümleleri Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Abdullah Efendinin Rüyaları adlı öyküsünden aşırdım.

10 yorum:

 1. Bence kıskançlık bir çeşit mide rahatsızlığı. Bunu yeni farketmedim ama ancak şu an ifade edebiliyorum. Hayır, 'sindirememe' durumuna gönderme yapmıyorum ama o da var tabi. Şöyle anlatayım, şu yukarıdaki fotoğrafı gördüm ve mide civarımda gerçek bir kavrulma hissettim.Yukarı doğru tırmandı tırmandı, genzimden beynime kadar çıktı (Ne sandın? Beyin de sindirim sistemimizin bir parçası değil de nedir?)
  Geçen hafta Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü okurken yukarıdaki gibi bir koleksiyonun hayallerini ve planlarını kurmuştum... Hoff.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karadut, aşk olsun! Yazın adresinizi, istediğinizi göndereyim:)
   Gerçekten!

   Sil
 2. Ah Hayal Kahvem, sahiden çok tatlısın. Ama o zaman işin tüm heyecanı kaybolmaz mı? Hayalini kurduğun bir şey 'Bak burada yapılmışı var' denilip sana sunulursa bir anlamı olmaz ki... Yavaş yavaş hatta basım tarihlerine, baskılarına vs özenerek, keyfini çıkara çıkara oluşturmak niyetindeyim koleksiyonumu.. Yine de bu içten içe kıskanmama da engel değil işte. Tabi bu tatlı bir kıskançlık.
  İstediğim bir şeyin var ama o da sırası gelince kullanmak üzere şu cümlen ''Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kitaplarını, kitaplığıma güzellik katmasını düşündüğüm için aldım. Kimini okudum, kimine dokundum''

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook doğru Karadut, kitapların peşine düşmek, bulamayınca üzülmek, ipuçlarından izini sürmek, bulunca kanatlanıp bulutların arasına süzülmek şahanedir:)

   Sadece kitap okumak değil, öncesinde kitapla buluşmak da çok heyecanlı bir süreçtir.

   Tamam:)

   Sil
 3. "Kimini okudum kimine dokundum." Çok çok güzel olmuş.
  Tanpınar da ne güzel insandır değil mi!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emilia, Ahmet Hamdi Tanpınar mı?

   Nasıl denir? Hastasıyıııımmm:)

   Sil
 4. Her kitap evreni, evren de bizleri anlatır bir anlamda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Profösör, insana dair hiç bir şey bize yabancı değil:)

   Sil
 5. Sevgili Hayal Kahvem,
  Ahmet Hamdi Tanpınar'la ilk tanışmam Beş Şehir ile olmuştu. Sayenizde üstadın bir çok kitabını okumanın mutluluğunu yaşıyorum. Tanpınar'ı bu yaşımda biraz geç keşfettim galiba.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Doktorcum, seninle acilen Mahur Beste hakkında konuşmalıyız.
  Bitirdin mi Mahur Beste'yi?

  Yeminle altüst etti beni... Anlatamam sana... Şoktayım:)

  YanıtlaSil