10 Eylül 2010 Cuma

Bundan Daha Güzel Bayram Hediyesi Olur mu Bana? En Kahraman Rıdvan Yakında Piyasada..Mizah Dergisinden Ve Çizim Dünyasın'dan bloğunda Oğuzhan Kayan vermiş haberi.. Duyunca mutluluktan uçacağım zannettim.. Bak şimdi.. Ben bu sabah ÇROP'a bir göz atayım dedim ki o ne? Hey! Bülent Arabacıoğlu'nun efsane kahramanı "En Kahraman Rıdvan"ın kitabı çıkmıyor muymuş? Nasıl sevindim anlatamam.. Sevincimden camı açıp "kukkurikuuuu!" diye bağırmak, hatta hemen İstanbul'a ışınlanıp albümü almak istedim.. Neyse ki sonra ayağım yere deydi de.. Henüz kitabın hazırlık aşamasında olduğunu farkettim.. Farketmeseydim var ya bayram falan anlamazdım.. Az sonra İstanbul'daydım.. Kesin.. Kim mi En Kahraman Rıdvan? Of, sorulur mu? Çocukluk arkadaşım benim.. O vakitler En Kahraman Rıdvan'a aşıktım belki de kimbilir? Her hafta yolunu gözlerdim ya.. Niye olmasın? Olabilir.. Peki ya Zagor? Hımm.. Galiba ben nara atan kahramanları seviyorum.. Karamba karambita! Zagor'un "Ahyaaaaakkk"ını hatırlasana.. Neyse.. Bak şimdi.. Oğuzhan Kayan çok güzel anlatmış bloğunda.. Yazdıklarını çaktırmadan Hayal Kahvem'e geçirdim..


"Uykusuz Mizah Dergi Gurubu'ndan piyasa çıkacak kitap baskıya hazırlandı, kapak da hazır. Ekteki görüntü kapağın son hale yakın taslaklarından biri. En Kahraman Rıdvan'ın ilk hikayesi "Pislik" ile başlayan bu çizgiroman serisi diğer öykülerin baskıya hazırlanma sürecine göre çizgiroman dünyasına kazandırılması planlanıyor. Zamanında Rıdvan'ın bir öyküsünde de kendisine mürekkepleme işleminde (çizgiciler arasında çinileme denir) yardım ettiğim Bülent Abi ile daha yakın iş ilişkilerine girmiştik. O öyküde çinileme işini Bülent Abi gibi bir usta tadında becerememiştim belki ama ustamızdan da çok şey öğrenmiştim. En Kahraman Rıvan'ın çizgi dünyamıza ve ustam Bülent Arabacıoğlu'na hayırlı olmasını dilerim! " Peki kimdir En Kahraman Rıdvan ve Bülent Arabacıoğlu? "

"Rıdvan, saf mı saf, temiz mi temiz bir mahalle delikanlısı. Ne kadında ne içkide gözü var. Tek derdi insanlara kahramanlık derecesinde yardım edebilmek. Zamanın kahramanları Zagor, Teksas, Yüzbaşı Tommiks, Sihirbazlar Kralı Mandrake v.b. tipleri kendine örnek alan ama örnek almayı abartıp yanında onların yapabileceği herşeyi de yapabileceğini zanneden bir vatandaş.


Ne var ki Bülent Arabacıoğlu'nun iyi kurgulanmış örüntüleri ile öykü de tesadüflerle işi kotarıyor ya da (çoğunlukla) bazen batırıveriyor. Tabi safımız batırdığında, eksiği kendine değilde mutlaka başka birşeye maledip tam moralle tam kahraman sanmaya devam ediyor kendini.
Böyle büyük bir kahramanın (!) tabi ki bir kahramanlık kıyafeti de var; önüme dikiş izleri belirgin şekilde beceriksizce tutturulmuş bir kemik görselinden ibaret bir tişört, çoçuk pantolonu tarzı alttan düğmeli bir tulumumsu bir pantolon ve spor ayakkabılar da kahramanlık yaparken rahatlık sağlasın diye :)) Bir de narası var ki onu da herkes hatırlar; Ku-Ku-Ri-Kuk-Kuuuu! Sanırım çoğumuz, zamanın çizgi öyküsü Zagor Tenay'ın "Ahyaaaak" narasını hatırlar. Bu da günümüz tabiriyle onun "çakması".

Bülent Arabacıoğlu ustamızın Gırgır Mizah Dergisi'nde yaratıp çizgileriyle hayat verdiği safi saf kahraman "En Kahraman Rıdvan" ilk kitabıyla yakında piyasada olacak."

Kaynak - www.oguzhankayan.blogspot.com
www.cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com

2 yorum:

  1. Hayatımızın nemli bir yerinde çizgi duruyor. Onun sayesinde iletişimci olduk. Hele balonsuz karikatür çizmek evrensel dili en iyi bir şekilyde kullnmak demektir. Yeniden çizgiye başlamak istiyorum. Hayırlısıyla...

    YanıtlaSil
  2. Hemen başlamalısınız öyleyse Profösör.. İnanmıyorum.. Çizmeyi bıraktınız mı yani?
    Böyle bir yeteneğiniz var ve boşluyorsunuz öyle mi? Yoo.. Çok yazık.. Sizce de yazık değil mi?

    YanıtlaSil