28 Eylül 2010 Salı

Edebi Bilmeceler


1- "Yorgun ve alımlı bir kadın. Onca hor kullanılmış olmasına karşın güzel kalmayı başarmış, kalbi yaralı bir yosma... Kolay ele geçirilen ama hiç ulaşılamayan, mağrur, benzersiz kadın." Bu nedir?


3- Dış dünyaya olabilecek en küçük yüzeyi göstermek için kurşuni gövdesini küre biçimine sokan, dışarıya bir şey sızdırmamak, kendinden bir damla ter bile yitirmemek için derisini dümdüz, kaskatı yapan küçük, çirkin şey. Bu nedir?

 
3- İnsan kapalı göz kapakları arkasından bütün dünyayı filiz yeşili bir dinginlik olarak görür. Hani pembe akide şekerleri vardır bilir misiniz,onların bir baygın pembesi, insanın içine yayılan bir kokusu vardır. Öyle bir şey işte. Anlatılan nedir sizce?


4- Yalnız sen varsın. Yalnızlığımın, ihtiyarlığımın, sevimliliğimin, egoizmimin, ortasında daha dün şehvetle sarıldığım, kokusundan haz ettiğim, yıldızları, yandan çarklıyı, derin suları,heykelleri, gotik binaları, ağaçlık tenha yolları, pek sevdiğim yeşil yeşil, kırmızı kırmızı, turuncu turuncu yanan işaret fenerlerini geride bırakıp, sana, yalnız sana aşığım. Yazar kime aşıktır?

 
5- "Su değil, mevsimin havası akan. Duyduğun; yaprağın, dalın sesidir. Suda yıldızların parıltısıdır. Bu karanlıkta bazı bazı çakan." Bu nedir?1.Cevap:İstanbul- Aslı Erdoğan- Mucizevi Mandarin-125.sayfa
2.Cevap:Kene- Patrick Süskind- Koku-Bir Katilin Öyküsü 25.sayfa
3.Cevap:Aşk- Nezihe Meriç- Bozbulanık- Sayfa 106
4.Cevap:İnsana- Sait Faik Abasıyanık-Son Kuşlar-79.sayfa
5.Cevap:Orman- Ahmet Haşim - Piyale-30. sayfa

8 yorum:

 1. Ben en çok 2 numaralı bilmeceyi beğendim :) Ama bir türlü bulamıyorum... Onun yerine iki tane 3 numaralı bilmece mi sordunuz yoksa :))

  YanıtlaSil
 2. Keşke cevapları vermeseydiniz HK, biz de bulmanın sevincini yaşasaydık :) Ben de 2 ve 4 diyorum bildiklerime...

  YanıtlaSil
 3. Tomrukcan, yorumunuz bilmece gibi olmuş:) Çözemedim:))

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim Ali Zafer. Sağolun.

  YanıtlaSil
 5. Burcu, bulabilir miydiniz sahiden cevapları:)
  Helal olsun size:)) Sevgiler..

  YanıtlaSil
 6. Hey, anladım TC... İki kez 3 yazmışım değil mi:)
  İki numaralı bilmeceye de 3 demişim:)) Neyse düzeltmeyeyim.. Ne kadar dikkatlisiniz TC...
  Tebrik ederim...

  Ayrıca hatamı yüzüme vurmadığınız ve nazikçe görmemi sağladığınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil