23 Kasım 2009 Pazartesi

İpliği İğne Deliğine On Metreden Geçirebilir Misin?

Geçmişi görmüş, şimdiyi yaşamış, geleceği bilir eski insanlar anlatırlar ki, bir zamanlar yeryüzünde bir yerlerde, bir hükümdar yaşarmış. Bir gün bu hükümdar, memleketindeki hünerli insanları ortaya çıkarmak istemiş. Bunu halkına duyurmak için tellal çağırtmış tabi. Kim ki saraya gelip, sahip olduğu, çalışıp geliştirdiği hünerini, padişaha ne kadar beğendirirse o oranda ödüllendirilecekmiş. Memleketin her yerinden gelen insanlar, becerilerini padişaya göstermeye başlamışlar. Herbiri diğerinden hünerliymiş. Gelenlerden birinin çok ilginç bir becerisi varmış sözgelimi. On metreden geçirebiliyormuş, iğne deliğinden ipi... İğneyi on metre ötede tutmuşlar. Adam on metre beride, deliği nişanlamış. İpliği atmış. İplik sahiden delikten bir seferde geçmiş. Hükümdar adamın bu yaptığına çok şaşırmış. Nasıl olup da becerebildiğini sormuş. Adam takdir kazanacak ya "çok çalışarak hükümdarım! On metreden iğne deliğinden ipliği geçirebilmek maksadıyla, çocukluktan beri gecemi gündüzüme katarak çok çalıştım." demiş. Padişah emir vermiş adamlarına: "Tez bu yiğide 5 kese altın verile!" demiş. Bizim yiğit çok sevinmiş sevinmesine ama padişahın devam eden sözüyle, sevinci kursağında kalmış: "Sonra da, sırtına 50 kırbaç vurula!" demiş padişah hiddetle... Adamın korkudan dili tutulmuş. Konuşamıyormuş da "neden bu ceza?" diyen gözlerle padişaha bakıyormuş. Padişah demiş ki: "Söz verdiğim için, bu becerin sebebiyle, sana 5 kese altını veriyorum. Bu yaptığın ne sana, ne de insanlığa yarar sağlar. Gereksiz ve faydasız bir beceri geliştirmek için, boşa vaktini tüketmişsin. Sırtına 50 kırbaç cezası da bunun için!" demiş.

Bu hikaye durup dururken aklıma gelmedi tabi.. Hafta sonu MFÖ şarkılarını dinlemeyi heves ettim. Çok seviyorum MFÖ'nün şarkılarının ezgilerini de sözlerini de. O kadar çok arka arkaya dinleyince, MFÖ şarkı sözlerini anlamlı halde yanyana getirerek bir deneme yazısı yazmak aklıma geldi. Arada denemiştim çünkü. Yüksek Sadakat'in şarkı sözleriyle yazmıştım bir yazı sözgelimi. Ya da bir kaç farklı şarkıcının, şarkı sözlerini yanyana getirmeye çalışmıştım. Fena da olmamıştı hani.. Şimdi de tekrar denemek için, MFÖ nün şarkı sözlerini bir word sayfasına kopyalayıp geçirdim. Sonra anlamlı bir yazı çıksın diye, cümleleri taradım. Bunları yapmak için bir süre vakit harcadım tabi... Ortaya çıktı gene şarkı sözlerinden bir deneme yazısı .. İyi de ne kazandırdı ki şimdi bu iş bana? Bunun yerine bir kitaptan bir kaç bölüm okusam daha iyi olmaz mıydı? Zamanımı boşa harcamışım gibi geldi. Nelere heves ediyorum diye, kendimi yadırgadım. Hatta yadırgamayla kalsam iyi, üstüne kendimi ayıpladım. İşte on metreden iğne deliğinden ipliği geçiren adamın hikayesini o anda hatırladım. Deneme yazımı okudum. Önce, ne olursa olsun yazmayı denediğim için, kendimi ödüllendirdim. İki parça çikolatayı ağzıma attım. Sonra kendime ceza diye, boşa vakit harcadığımı alenen cümle aleme ilan etmek niyetiyle, işte bu yazıyı yazdım. Peki MFÖ şarkı sözleriyle denediğim deneme yazım mı ne? İşte:

Arayıp sormasan da… Sakın ha!.. Unuttum seni sanma… Bilirsin, dünya bir yana, sen bir yana.. Aşık ettin beni kendine, sonra da terkettin gizlice… Aradım seni her yerde ama seni hiç kimselere soramadım.. Sadece seninle ilgili hayaller kurdum... Düşündüm... Belki bir şarkının her sesinde, belki bir sahil meyhanesinde, belki de içtiğim sigaranın dumanısın. Bir yıldız gökte kayıp giderken, ıslak bir yolda yalnız yürürken, bambaşka bir şeyi düşünürken, aklımdasın. Hiç umursamıyorum, sevsen de sevmesen de, gene de aklım fikrim hep sende… Aklımdasın!.. İnanamıyorum… Bunca yaşadıklarımdan sonra, nasıl da yeniden aşık oldum ben? Bu sevda, bambaşka avare eden… Nasıl bir şey bu, ne bileyim ben? Ah, ben kendimi nerelere koşsam? Saklansam bir yerlerde gizlice ağlasam. Gözyaşları gizlenir, böylece idare edilir durum… Off! Bir kuş kanatlanır şu gönlümden, çırpınır çırpınırda uçamaz.. Gene bir davet çıkarsa senden… Dönerim bilirsin, aşıklar kaçamaz!

9 yorum:

 1. siz iğneye iplik geçirmeyi boşverin. şarkı sözlerinden deneme yapmaya devam edin. süper olmuş!

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Agatha... Beğendiğinize sevindim... Şımartmayın beni... Bundan kelli şarkı sözlerimle hazırlarım cümlelerimi:)

  YanıtlaSil
 3. ben de devam diyorum,değişik bir deneme[sana özgü] ,keyifle okuyorum arkadaş..

  YanıtlaSil
 4. Sahi mi söylüyorsun Oya:) Şarkı sözlerinden deneme yazmaya devam edeceğim öyleyse... Sonra 50 kırbaç sırta vurula demeyin bana:)

  YanıtlaSil
 5. Vildancığım doğruya doğru..
  -güzel olmamış mı?
  -olmuşşş!!
  -denenmemiş birşey mi?
  -evvettt!!!
  _bu tarza devammı?
  _hayıırrrrr :( !!!

  Ben vildanca yazıları seviyorum..şarkılardan güç almayan yazıları
  Bu şarkı sözlü yazılarını okurken zihnim dağılıyor..tam ana fikre odaklanmışken hoopp plaklar dönmeye başlıyor hayalimde..aynı klipler gibi dinlediğim başka..düşündüğüm başka..seyrettiğim başka oluyor.
  Kafam allak bullak.. yazının sonunu yorgun getiriyorum..
  Ne olur vildanca olsun yazıların
  yalın..
  esprili..
  samimi.
  Sevgi sağlık ve sevinçle.

  YanıtlaSil
 6. Dilekçim,
  Uykulu gözlerle döndüm rüyamdan,
  O ne? Arkadaşım hoşlanmamış deneme yazımdan,
  Satırlar uçar gider bu durumda aklımdan,
  Sana sarı laleler alırım Değirmendere Pazarı'ndan
  Yeniden başlasam bu sefer cezadan korkmadan,
  Koklayıp yazımı, çöpe atmadan,
  Satırlar uçup gidiyor aklımdan,
  Sana sarı laleler alsam... Dilek..
  Arada şarkı sözleri ile deneme yazsam:))

  YanıtlaSil
 7. bırak gitsin kelimeler gittiği yere kadar ,notalarla birleşsin uçuşsun kelebekler gibi.....kırbaçların kelebek olsun...

  YanıtlaSil
 8. Oya..Şiir gibi olmuş yorumun kardeşim...Sen bana yorum yazmaya devam et..Yorum yaza yaza alışıyorsun, sonra blog yazarı oluyorsun:))Tecrübe konuşuyor yani haberin ola:))

  YanıtlaSil
 9. hı hıııı bana geldiler diyorum da inanmıyordunuz... [ iki nokta üst üste ,iki tanede ters c]

  YanıtlaSil